Önska öppnar nytt

I Skövde och i Arvika

Önskabutiker blir fler.

I början av november öppnar Önska en ny butik i Skövde. Det är Fredrik Dahlman som drivit Önska i 18 år i Falköping som flyttar till köpcentrumet Commerce i Skövde.

"Det är alltid kul med nya utmaningar. Vi har möjlighet att expandera och utveckla både butiken och oss själva i Skövde, som är en lite större stad", säger han.

Innan dess har Ingalill Gustafsson i Arvika hunnit öppna en ny Önskabutik i Arvika. Det blir hennes första butik och hon kommer att driva den tillsammans med sin dotter.

"Jag har alltid varit intresserad av inredning och när jag hörde att Önska ville öppna nya butiker så hörde jag av mig", berättar hon.

Önska består av ett fyrtiotal fristående butiker från Ystad till Boden med inriktning på kök och det dukade bordet.

www.onska.se

-ANB

Relaterat innehåll

05.06.2026Designbase.se

AI och geopolitik sätter press på konsumentvaruindustrin

04.06.2026Designbase.se

Avgång bland äldre kostar miljarder

02.06.2026Designbase.se

Ferm Living stärker internationell tillväxt

29.05.2026Designbase.se

Salone del Mobile hedrades med Compasso d'Oro

26.05.2026Designbase.se

Googles AI förändrar synligheten för e-handel

25.05.2026Designbase.se

Rekordmånga snatterier sätter press på detaljhandeln

22.05.2026Designbase.se

Åke Axelsson satte människan i centrum

22.05.2026Designbase.se

UMAGE vinner Red Dot Award 2026

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023