Kosta Boda öppnar arkiven

Bertil Valliens Picnic från 1967 först ut

Genom sin historia har glasbruket Kosta Boda hunnit samarbeta med många av Sveriges främsta konstnärer och formgivare. Under åren har företaget byggt upp en skatt med ikoniska objekt och nyskapande serier. Nu öppnar företaget arkiven och presenterar utvalda produkter för en ny publik.
Den första serien som valts ut för att återlanseras är serien Picnic som formgavs av Bertil Vallien 1967 och blev en omedelbar succé.
”Jag gjorde Picnic som ett enkelt glas utan ben och fot i den vanliga bemärkelsen. Det bastanta benet som fylls med dryck ända ner till foten ger hela glaset dryckens färg att greppa om. Det får glaset att kännas festligare än ett vanligt dricksglas, likväl som det passar bra att servera mjölk i en helt vanlig tisdag”, säger Bertil Vallien.
www.kostaboda.se

Relaterat innehåll

23.02.2026Designbase.se

Nya kvarter och kartjusteringar: 3 Days of Design expanderar 2026

18.02.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

Witt stärker Kids & Babies-segmentet med MomCozy

18.02.2026Designbase.se

Montana Furniture slutför förändringen i sin roll som styrelseordförande

16.02.2026Designbase.se

Få omedelbar kreditgodkännande

12.02.2026Antex Plast A/S

Sponsrad

Designmöbler tillverkade av återvunnen plast

05.02.2026Designbase.se

7 tips för att göra din detaljhandels- eller designverksamhet mer hållbar

04.02.2026Designbase.se

Ett nytt steg mot cirkulärt tänkande inom mattindustrin

03.02.2026Önska

Sponsrad

Önskas Galafest 2026

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023