Kedjorna kopplar grepp om handeln

Storlek en fördel i digitaliseringen.

En studie av detaljhandels utveckling från HUI Research visar att kedjorna kopplar ett allt starkare grepp om den fysiska handeln samtidigt som butiksbeståndet minskar. Mellan åren 2017 och 2018 ökade andelen butiker som tillhör en kedja med 5 procentenheter. Det innebär att kedjorna kontrollerar 61 procent av alla butiker i detaljhandeln. Studiens analys pekar även på att det finns ett samband mellan svag marknadstillväxt och ökad kedjekontroll.

”Digitaliseringen reducerar snabbt den fysiska detaljhandeln till ett fåtal stora aktörer. Kedjorna har, till skillnad från de fria handlarna, kapital och skalfördelar som möjliggör en viss uthållighet”, säger Andreas Svensson, senior analytiker på HUI Research.

-ANB

Relaterat innehåll

16.04.2026Designbase.se

De nominerade till Norska Designpriset har tillkännagivits

15.04.2026Designbase.se

Nya regler skärper kraven för grön marknadsföring

14.04.2026Designbase.se

Sverige återvänder till Salone del Mobile

13.04.2026Designbase.se

Supertrender formar framtidens butiker

09.04.2026Antex Plast A/S

Sponsrad

Danskproducerade plastkomponenter

09.04.2026Hong Kong Trade Development Council (HKTDC)

Sponsrad

Home InStyle afslører marknadstendenser i april 2026

07.04.2026Designbase.se

Det krävs mod att bevara handeln och stadskärnan

06.04.2026Designbase.se

Förbisedd textilgrupp ska återvinnas

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023