Kasper Würtz, Christian Bitz och F&H löser sin tvist om keramik

Från Bitz nya kollektion 2023. Foto F&H.

Ett möte mellan parterna har slutat i enighet om att avsluta den sju år långa tvisten mellan keramikern Kasper Würtz och Christian Bitz och F&H.

Det slutliga som hände i förlikningen var att Sø- og Handelsretten den 30 januari i år beviljade Kasper Würtz sammanlagt 6,4 miljoner danska kronor i skadestånd. Därefter träffades parterna för att hitta en lösning för framtiden, så att inga nya oenigheter eller tvivel kring rättigheter ska uppstå.

I samband med förlikningen säger Kasper Würtz följande: ”Jag har valt att fokusera på att avsluta ärendet en gång för alla, så att jag kan fokusera på min familj och mitt företag, och gå vidare. Det har hela tiden varit viktigare för mig än pengar.”

Samtidigt säger Christian Bitz: ”Jag hade väldigt gärna sluppit denna olyckliga tvist. Kasper och jag har sett olika på ett antal olika frågor, och så har medierna haft sin egen agenda, vilket då inte gjort det enklare att lösa ärendet i fråga. Men nu har vi hittat en välbetänkt lösning, som äntligen gör det möjligt för oss att gå vidare i livet.” 

Knud Lomborg, F&H, säger: ”Jag är glad över att vi återigen kan fokusera 100 % på verksamheten snarare än på rättstvister. Bitz-konceptet har sedan start tagits väl emot både nationellt och internationellt, och det har så klart varit tråkigt att det uppstått en tvist kring fem produkter som utgått för flera år sedan, och som har tagit fokus från hundratals andra produkter i Bitz-konceptet. Jag är därför mycket glad över att parterna nu kan lägga sina meningsskiljaktigheter bakom sig – för våra kunders skull, men också för deras skull.”

Ingen av de berörda parterna vill kommentera detaljerna i den slutliga förlikningen.

-PF

Relaterat innehåll

19.05.2026Designbase.se

3daysofdesign fokuserar på nuet

19.05.2026Dimex ApS

Sponsrad

Nordstil Sommar 2026: Fokuserad och full av nya produkter för hösten och vintern

13.05.2026Designbase.se

B2B-köpare ställer nya krav på leverantörer

12.05.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

iRobot breddar Roomba®-portföljen så fler hem kan få avancerad golvrengöring

11.05.2026Designbase.se

Endast hälften av de nya företagen överlever två år

08.05.2026Designbase.se

Internationell tillväxt lyfter Salling Group till rekordnivåer

07.05.2026Designbase.se

Kan du jämföra med rekommenderade priser?

06.05.2026Designbase.se

Nya EU-riktlinjer för förpackningar kommer att få konsekvenser för företag

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023