Glitter firar 25 med nytt märke

Exklusiva material i debutkollektionen från Aurie.

Glitters nya varumärke Aurie..

Från liten tobaksaffär i Skövde till marknadsledande i Norden med 214 modebutiker och e-handel – i år fyller Glitter 25 år och firar med att lansera det nya varumärket Aurie.

Det var under 70-talet när Sven-Axel Svensson drev en tobaksaffär i Söderköping som en dam en dag kom in och frågade efter halsband. Idén att sälja bijouterier föddes och Sven-Axel började ta in pärlhalsband, vilket sedan växte till en grossverksamhet. Den första egna Glitterbutiken öppnades i Skövde 1992. År 2004 köptes Glitter av den familjeägda koncernen Bergendahl & Son AB.

För att i år fira sitt 25-års jubileum lanserar Glitter det nya varumärket Aurie. Kollektionen består av smycken, läder och mockaaccessoarer samt stickade halsdukar och mössor av kashmir och ull.

www.glitter.se

-ANB

Relaterat innehåll

16.06.2026Designbase.se

Inspired Home Show sammanför kategorierna i ett nytt mässformat

15.06.2026Designbase.se

ERP-projekt kräver mer än teknik

10.06.2026Designbase.se

Temu-böter löser inte konkurrensproblemet

09.06.2026Designbase.se

Hem till Aarhus: Aida skriver ett nytt kapitel i en historisk miljö

09.06.2026Designbase.se

Rosendahl stärker resultatet trots motvind

08.06.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

Mat, människor och minnen: Witt skapar upplevelser nära konsumenterna i Norden och Europa

08.06.2026Designbase.se

SMV Danmark varnar för nya förpackningsregler

05.06.2026Designbase.se

AI och geopolitik sätter press på konsumentvaruindustrin

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023