Rebel Walls rekryterar

Vill etablera sig ytterligare internationellt.

Tapetföretaget Rebel Walls rekryterar Ulrika Sjövall, Ellos designchef sedan nio år tillbaka. Ulrika har tidigare haft ledande befattningar hos bland annat Hemtex och Almedahls. På senare tid har hon även varit delaktig i att lansera och utveckla Ellos Home. I sin nya roll på Rebel Walls blir hon Creative Director, med syftet att etablera företaget som ett internationellt designvarumärke.

Rebel Walls grundades 2012 och trycker sina tapeter on demand efter kundernas exakta väggmått, med snabb leverans, vilket minimerar materialspill. Företaget har designstudio och produktion i samma lokal i Borås. Det är en del av Gimmersta Group tillsammans med Sandberg Wallpaper och Pinx Prints. Idag är 80 procent av försäljningen export, med fokus på e-handel och en strategi att växa ytterligare.

-JBE

Relaterat innehåll

05.06.2026Designbase.se

AI och geopolitik sätter press på konsumentvaruindustrin

04.06.2026Designbase.se

Avgång bland äldre kostar miljarder

02.06.2026Designbase.se

Ferm Living stärker internationell tillväxt

29.05.2026Designbase.se

Salone del Mobile hedrades med Compasso d'Oro

26.05.2026Designbase.se

Googles AI förändrar synligheten för e-handel

25.05.2026Designbase.se

Rekordmånga snatterier sätter press på detaljhandeln

22.05.2026Designbase.se

Åke Axelsson satte människan i centrum

22.05.2026Designbase.se

UMAGE vinner Red Dot Award 2026

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023