Gott nytt för vinälskare

Två nya vinhyllor introduceras till Zone Denmarks designuniversum.

Vinhyllorna kan smälta in i olika typer av inredningar.. Foto: Zone Denmark.

Här är en nyhet från Zone Denmark som kommer att glädja alla som uppskattar vin och bra design – nämligen de två nya 'Rocks' vinhyllorna, som är utformade i svart pulverlackat stål.

Det är det prisbelönta designteamet Mavro//Lefèvre som står bakom vinhyllorna. Inspirationen är hämtad från det fängslande industriella möbeluniversumet, där metalltrådar används som bärande element.

Kännetecknet för hyllorna är ett rått, men samtidigt lätt uttryck. De passar naturligt in i de flesta inredningar. I mindre lägenheter såväl som stora villor, semesterbostäder och vinkällare.

Tack vare de få metalltrådarna som håller konstruktionen säkert samman, är uttrycket transparent och tidlöst. Med andra ord är det en hylla som man bara blir gladare för över tiden - precis som med gott vin.

-HCL

Relaterat innehåll

28.04.2026Designbase.se

Techtextil och Texprocess 2026 sammanför global industri

28.04.2026Designbase.se

Hotel Admiral öppnar igen som ett nytt designhotell i Köpenhamn

27.04.2026Designbase.se

Trends & Traditions fokuserar på framtidens design

21.04.2026Designbase.se

Peugeot Saveurs tar över uteköket

20.04.2026Designbase.se

Milano förbereder sig för Salone med stadens egna designupplevelser

16.04.2026Designbase.se

Innovationspriserna hyllar nya textillösningar

14.04.2026Designbase.se

Golvet som en tillväxtzon

10.04.2026Designbase.se

Jakobsdals öppnar showroom i hjärtat av Köpenhamn

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023