Färger med värme

Vauni i designsamarbete med med Tekla Severin

Foto Vauni.

I vår lanserar Vauni sina fristående och skorstensfria eldstäder Globe och Cupola i fyra helt nya kulörer framtagna av den prisbelönta koloristen och inredningsarkitekten Tekla Severin. De nya färgerna är Sunset, Moon dust, Coral och Almond.

”Kulörerna har utvecklats i tät dialog med Vauni, där inspirationen kommer från naturen. Visionen var att lägga till varma och omsorgsfulla nyanser som har en tidlös känsla, som passar alla typer av rum och stilar”, säger Tekla Severin.

Vaunis eldstäder och bioetanolbrännare tillverkas för hand i Småland. Vauni har även tagit fram en bioetanol tillverkad av förnybar skogsråvara, cellulosa, majs eller potatis som är biologiskt nedbrytbar, brinner helt utan rök, och med utsläpp som motsvarar en vuxen persons utandningsluft.

vauni.se

-AB

Relaterat innehåll

30.04.2025F&H Group A/S

Sponsrad

Trygghet och glädje vid sänggåendet - även för små drömmare

28.04.2025F&H Group A/S

Sponsrad

Inred ditt uterum med nordisk stil

28.04.2025Designbase.se

Nytt koncept sätter nya standarder för Formland

23.04.2025Witt Hvidevarer A/S

Sponsrad

iRobot lanserar Roomba® Max 705 Vac-robot + AutoEmpty™-dockningsstation

23.04.2025F&H Group A/S

Sponsrad

Utomhusliv med stil

23.04.2025Designbase.se

New Works levererar ännu en positiv rapport

23.04.2025Designbase.se

JYSK når målet med ansvarsfullt inköpt virke

22.04.2025Designbase.se

Ny satsning fokuserar på grön omställning

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023