Dansk Design Invest köper in sig i Gejst

Dansk Design Invest går in som delägare i Gejst och de två parterna ingår ett strategiskt samarbete

Foto: Gejst

Dansk Design Invest går in som delägare i Gejst och de två parterna ingår ett strategiskt samarbete. Sedan starten 2013 och större nylansering 2017 har Gejst skapat ett starkt designvarumärke med ett kommersiellt produktsortiment. Ett sortiment bestående av accessoarer, småmöbler, möbler och belysning, designade av både danska och internationella designers.

Större drivkraft för utveckling

"Med Dansk Design Invest kan vi ge större impulser till utvecklingen av Gejst genom snabbare produktsortimentsutveckling, mer resurser och aktiviteter. Vi ser en stark partner i Dansk Design Invest med duktiga, erfarna personer som kan hjälpa till med detta", säger kommersiell chef Thomas Heunicke.

Med samarbetet räknar Gejst med större tillväxt de kommande åren, med ett större produktutbud, synlighet och distribution.

"Tillsammans med fonden kan ytterligare investeringar göras utifrån den nuvarande affärsmodellen. Det finns många duktiga designers, såväl som små, medelstora och stora designföretag som kan vara intressanta att arbeta med, slå sig samman eller förvärva, och vi ser fram emot ett spännande nytt kapitel tillsammans med Dansk Design Invest", säger direktör Søren Nielsen.

Foto: Gejst

Starka synergier

Partner på Dansk Design Invest Christian Christensen säger: "Gejst har en stark grund och DNA, och är brett representerad på internationella webbshoppar och fysiska möbel- och inredningsbutiker. Gejst-universumet expanderar kontinuerligt med nya kvalitetsprodukter, skapade av externa designers, och vi ser stora möjligheter i att expandera denna affärsmodell. Vi planerar därför att ytterligare öka utvecklingen och investeringarna tillsammans med Gejst-teamet under de kommande åren."

VD och grundare Søren Nielsen säger: "Vi har fokuserat på att skapa en gedigen verksamhet, med ett bra nätverk av leverantörer och partners och inte minst design av god kvalitet, och vi har ansträngt oss för att finjustera och förbereda oss för vidare utveckling och tillväxt. Därför är vi mycket stolta över att Dansk Design Invest har sett den potential vi har skapat, och är mycket glada över att nu ha dem som partners."

Dansk Design Invest

Dansk Design Invest investerar i första hand i danska designföretag med potential och en solid grund. Strategin är att utnyttja gemensamma synergier över hela linjen, som därmed kan öka
konkurrenskraft, lägre kostnader och underlätta tillgången till nya kunder.

Ägargruppen i Gejst består av Søren Nielsen, Thomas Heunicke, Peter Østerberg, Nadia Lassen och nu även Dansk Design Invest.

Gejst har sitt huvudkontor i Odense, med ett showroom och kontor i designhuset Frederiksgade 1,
Köpenhamn K.

Relaterat innehåll

12.06.2025Designbase.se

Hall Haus: En djärv vision för designdistriktet

11.06.2025Designbase.se

Jensen sover inte under lektionerna – vinner Svanenpriset

09.06.2025Formland

Sponsrad

Omtolkat Greenhouse-universum på Formland

09.06.2025Formland

Sponsrad

Nytt trenduniversum på Formland: Nuova Nostalgia

08.06.2025Formland

Sponsrad

Hur ser framtiden ut för inredning, konsumentbeteende och detaljhandel?

06.06.2025Designbase.se

Utvald med omsorg

03.06.2025Designbase.se

Anpassad glaskonst av Søren Le Schmidt

03.06.2025Designbase.se

Red Dot Design Award till Jacob Jensen

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023