Bra design blir man glad av att anvÀnda
âVi försöker alltid tillföra mervĂ€rde till vĂ„r design. Men det viktigaste Ă€r det dĂ€r odefinierbara âlilla extraâ. Det sĂ€ger Claus Jensen som tillsammans med Henrik HolbĂŠk drivit Tools i 35 Ă„r. De senaste 25 Ă„ren har de tvĂ„ designat för Eva Solo. FormsprĂ„ket Ă€r enkelt och minimalistiskt och med den dĂ€mpade estetiken har de genom Ă„ren skapat Eva Solo-serier som för lĂ€nge sedan blivit designklassiker.
Claus Jensen och Henrik HolbÊk utgör designduon Tools. De har arbetat tillsammans i nÀra 35 Är och de senaste 25 Ären har de skapat kollektioneer för Eva Solo som för lÀnge sedan blivit designklassiker. Foto Eva Solo .
âBra design Ă€r en produkt som man blir glad av att anvĂ€ndaâ. Det sĂ€ger Claus Jensen som tillsammans med Henrik HolbĂŠk skapade designduon Tools för 35 Ă„r sedan. Precis nu Ă€r det 25 Ă„r sedan de tvĂ„ etablerade ett samarbete med Eva Solo.
Genom Ären har Claus och Henrik skapat enkel och innovativ design. De har designat allt frÄn elektronik till medicinsk utrustning, livsstilsprodukter, hushÄllsprodukter och möbler och de har vunnit över 350 utmÀrkelser, vilket gör dem till de mest prisbelönta danska formgivarna nÄgonsin.
Idag arbetar Tools nÀstan uteslutande med konsumentprodukter.
âDet betyder att produkterna ska tilltala konsumenten. Vid behov försöker vi arbeta med ett mervĂ€rde. Det kan vara en speciell egenskap eller nĂ„got som gör produkten extra attraktiv. Den droppfria egenskapen hos kannor och karaffer i Eva Solo-serien har varit en bra referens, att saker kan vikas eller vikas ut eller staplas. Men viktigast av allt det dĂ€r odefinierbara âje ne sais quoiâ som gör att du föredrar just den produktenâ, förklarar Claus.
âTidigare var vi lite mer upptagna av att hitta pĂ„ nĂ„got helt nytt och âtĂ€nka utanför boxenâ. Konsumenter har aldrig riktigt varit sĂ„ sugna pĂ„ det, men det har lockat entreprenörskunder frĂ„n hela vĂ€rlden. Det Ă€r precis vad igĂ„ngsĂ€ttare vill, att vara synlig och sticka ut. Vi har lagt Ă„tskilliga Ă„r pĂ„ sĂ„dana sköna och inspirerande kunder, men vi har aldrig tjĂ€nat en krona pĂ„ det. Vi tröstar oss med att den franske stjĂ€rndesignern Phillipe Starck, utan jĂ€mförelser i övrigt, gör detsamma. Skillnaden Ă€r att han vet att det Ă€r vĂ€lgörenhetâ, sĂ€ger Claus med ett leende.
Henriks favoritprodukt Àr Eva Solos eldstad. Foto Eva Solo .
Den digitala revolutionen
Claus och Henrik trÀffades redan innan studierna och kommer snart att fira 35-Ärsjubileum tillsammans.
"Medan vi pluggade inrĂ€ttade vi âDesignstudion 4:e vĂ„ningenâ i vĂ„r 2,5-rumslĂ€genhet pĂ„ Vesterbro. Vi gjorde mest grafisk design och dĂ€rför köpte vi en kopiator för 25 000, som vi var sĂ„ stolta över att vi ibland gick upp pĂ„ natten bara för att titta pĂ„ denâ, sĂ€ger Claus. âNĂ€r datortekniken var mogen i slutet av vĂ„r skoltid tog vi ett banklĂ„n för â hĂ„ll i dig â 60 000 kronor, köpte en demomodell av en Appledator och lĂ„g dĂ€rmed i framkant av det vilda, digitala revolutionenâ.
Claus och Henrik skaffade designstudio i Köpenhamns hamn, bytte namn till ToolsŸ och fick allt fler kunder, som de cyklade runt till iklÀdda jacka och slips och med tegelstenstunga mobiltelefoner i bÀlteshÄllarna.
âVi kĂ€mpade pĂ„, men vĂ€ndpunkten var nĂ€r designern och nu bĂ€sta vĂ€nnen Maria Berntsen samlade en grupp potentiellt framgĂ„ngsrika unga designers och vi tillsammans stĂ€llde ut pĂ„ en konsthantverksmĂ€ssa. DĂ€r trĂ€ffade vi en ingenjör frĂ„n Jylland som tillverkade ljusstakar av jĂ€rn, som han sjĂ€lv svetsade ihop av tunna jĂ€rnstĂ€nger. Han gav oss ett öppet uppdrag, nĂ„got som sedan dess blivit vĂ„r specialitet: Designa nĂ„got som Ă€r lĂ€tt att göra och som kan sĂ€ljas i stora mĂ€ngder! Vi Ă„tervĂ€nde med en cd-hĂ„llare böjd av en tunn metallstav â helt utan svetsningar. Det var en överraskande framgĂ„ng och sĂ„lde mer Ă€n en miljon enheter under sin livstidâ.
Men sĂ„ kom ett samtal frĂ„n företaget bakom varumĂ€rket Eva Trio.Â
âFöretaget hade Ă€ven varumĂ€rket Eva, som frĂ„n 50-talet och framĂ„t var hemmafruarnas favorit med sin ikoniska pĂ„lĂ€ggsmaskin. Vi gav det gamla mĂ€rket Eva tillĂ€gget Solo â eftersom 50-talets hemmafru hade blivit singel, och med vĂ„r mĂ„ngĂ„riga erfarenhet av grafik och reklam kunde vi sĂ€tta ihop ett sammanhĂ€ngande koncept. VarumĂ€rket Eva Solo var fött. Den första lanseringen var pĂ„ plats och dĂ€r fanns â lyckligtvis och lite av en slump â produkten som skulle visa sig bli företagets bĂ€stsĂ€ljare nĂ„gonsin och nĂ„got helt nytt pĂ„ marknaden: En grytlapp av silikon. Utan den skulle Eva Solo förmodligen inte existera idagâ, sĂ€ger Claus.
Med den dÀmpade estetiken har Claus Jensens och Henrik HolbÊks namn genom Ären framför allt blivit sammankopplade med design för kök och hem, och deras Eva Solo-serier har för lÀnge sedan blivit designklassiker.
Det nÀra samarbetet mellan Tools och Eva Solo har spelat en avgörande roll i utvecklingen av de mÄnga, mÄnga Eva Solo-produkter som designduon förmodligen Àr mest kÀnd för, och Tools Àr Àn i dag drivkraften i vidareutvecklingen av Eva Solos kollektioner, bÄde för kök, vardagsrum och trÀdgÄrd.
Claus favoritprodukt Àr dricksflaskan med rem. Foto Eva Solo .
Strategi att upptÀcka problem
Tools första kund, den med cd-hĂ„llaren, tvingade Claus och Henrik att tĂ€nka annorlunda. âHan hade inga pengar sĂ„ vi behövde tĂ€nka i nya banor. Vi satt i veckor och mĂ„nader och böjde metallstĂ€nger och vek kartong, och vi tog fram en strategi som gick ut pĂ„ att âupptĂ€ckaâ problem som ingen annan brydde sig om att lösa. Det ledde till exempel till en disktrashĂ„llare, som för övrigt Ă€r den Ă€ldsta av vĂ„ra produkter som fortfarande tillverkas av Rosendahlâ.
Claus och Henrik besökte loppisar och letade i kökslÄdor för att hitta en förbisedd produkt som de kunde förnya. Men nÀr arbetet med Eva Solo började var det som om vÀrlden exploderade av möjligheter, berÀttar Claus.
Innovativa produkter fanns det dock fortfarande plats för, bland annat en köksvĂ„g med inbyggd mĂ„ttbĂ€gare. âDen bestod av bara tre delar; en glasbĂ€gare, en metallbĂ€gare och en stor fjĂ€der. Den var ganska ömtĂ„lig och komplicerad att producera, men den vĂ€ckte uppmĂ€rksamhet och vann designpriserâ, sĂ€ger Claus leende.
Idag ligger fokus pĂ„ produkter som Ă€r vackra och funktionella snarare Ă€n innovativa. âDet Ă€r vad konsumenterna vill haâ.
PĂ„ frĂ„gan om hur de kĂ€nner för sin tidiga design svarar Claus att det Ă€r viktigt att gĂ„ vidare.Â
âJag tror att för att komma vidare mĂ„ste man lĂ€mna det gamla bakom sig. Ă tminstone för en stund. Vi försöker rensa skĂ„p och lĂ„dor pĂ„ gamla produkter, sĂ„ att det finns utrymme för nytĂ€nkande. Förutom Danmark bor vi i Frankrike och USA. PĂ„ sĂ„ sĂ€tt upplever vi inredning och matkultur utanför vĂ„r egen bubbla. De första designerna som vi skapade i Danmark tillhörde förmodligen en storstadskultur. Med vĂ„rt stenhus pĂ„ landsbygden i Frankrike formade en förestĂ€llning om lantlig idyll och enkel skönhet. Det ledde till vĂ„ra porslinsskĂ„lar med metallhandtag. Men det Ă€r en kĂ€nsla och en referens som har visat sig vara lĂ„ngvarig och som finns Ă€ven i de produkter vi jobbar med nuâ.
Bland de senaste nyheterna Àr en serie köksgerÄd. Foto Eva Solo .
VÀlbehövligt fokus pÄ hÄllbarhet
Om man frÄgar hur Claus ser pÄ designutvecklingen under de 35 Är som Tools varit en del av designbranschen, förklarar han:
âKonsumentprodukter har blivit billigare. Design Ă€r ett upplevt vĂ€rde, men inte nödvĂ€ndigtvis fördyrande. Det som Ikea kallade âdemokratisk designâ har uppstĂ„tt och tydligt bidragit till att sĂ€nka prisnivĂ„n pĂ„ konsumentprodukterâ.
âMen under de senaste 35 Ă„ren har en ny generation designtillverkare vuxit fram. NĂ€r vi började fanns en ilska mot de konservativa möbel- och lamptillverkarna som envist satsade pĂ„ sina sĂ€kra klassiker. Idag Ă€r mĂ„ngfalden mycket större. Som formgivare ger det nya möjligheter till samarbeten, och konsumenten fĂ„r ett bredare utbud. Det har ocksĂ„ skett en förĂ€ndring i konsumtionen genom Ă„ren, bort frĂ„n inventarier och redskap och mot elektronik och digitala tjĂ€nster. De senaste Ă„ren har medvetenheten om vĂ„r konsumtion och dess pĂ„verkan pĂ„ planeten pĂ„verkat tĂ€nkandetâ.
Det har varit ett vÀlbehövligt fokus pÄ att vÄr konsumtion ska vara hÄllbar, anser Claus. Problemet med produkter skapade av speciella Ätervunna material Àr tillgÄngen pÄ materialen pÄ produktionsplatsen, och det Àr komplexa problemstÀllningar att ha med i designprocessen, sÀger han.
âOch dĂ„ skulle det förmodligen ha en större positiv effekt om produkterna kunde repareras eller viktiga delar bytas ut. Som ett positivt exempel har Bang & Olufsen lanserat en ny plattform för sina högtalarprodukter, dĂ€r elektroniken Ă€r utbytbar sĂ„ att produkten kan hĂ€nga med i utvecklingen. Om det handlar om mindre komplicerade produkter kan man fokusera pĂ„ att produkter av olika material lĂ€tt kan delas upp i fraktioner och sorteras som avfall. Men helst borde vi designa saker sĂ„ att de hĂ„ller sĂ„ lĂ€nge som möjligtâ.
Pumptermosen i rostfritt stÄl och ek Àr en ny Eva Solo-produkt frÄn Tools. Foto: Eva Solo.
Egna behov som utgÄngspunkt
Designduon hĂ€mtar sin inspiration frĂ„n sina egna behov. âMan frĂ„gar sig varför ingen har gjort en produkt som fungerar pĂ„ ett visst sĂ€tt och som man just har rĂ€knat pĂ„. DĂ€r har vi fördelen att vi bara kunna göra detâ, sĂ€ger de.
NĂ€r det kommer till hemaccessoarer Ă€r de tvĂ„ ocksĂ„ stĂ€ndigt nyfikna pĂ„ hur andra inreder och vilka produkter de vĂ€ljer att visa upp. âVarje besök i ett utlĂ€ndskt hem Ă€r ett hemligt uppdrag med syftet att samla idĂ©er till nya produkterâ, sĂ€ger Claus med ett leende. âNĂ€r trendspotters gör sitt jobb sitter de ju inte pĂ„ vinden och hittar pĂ„ nya trender. De ger sig ut bland mĂ€nniskor och observerar deras beteende. De skapar inga trender â de registrerar demâ.
NÀr Claus och Henrik idag skapar ny design Àr rollfördelningen tydlig.
âI början var rollfördelningen flytande, men det skapade för mĂ„nga diskussioner. Nu nĂ€r vi kĂ€nner varandra vĂ€l har jag uppdraget att driva den kreativa processen och Henrik den administrativa. Det Ă€r vĂ„ra individuella ansvarsomrĂ„den, men sjĂ€lvklart Ă€r bĂ„de produkterna och verksamheten vĂ„r gemensamma förtjĂ€nstâ, poĂ€ngterar Claus.
Tool formger produkter för bÄde inom- och utomhusbruk. Bland annat den populÀra serien Birds. Foto Eva Solo .
Med Eva Solo i 25 Är
Om samarbetet med Eva Solo, som har pÄgÄtt i 25 Är, berÀttar Claus:
âNĂ€r vi först mötte företaget var det kĂ€nt för Eva Trio. Företaget ville ha ett extra ben att stĂ„ pĂ„ och vi gjorde ett upplĂ€gg pĂ„ en ny linje under namnet Eva Solo. Idag Ă€r det vĂ„rt gemensamma hjĂ€rtebarn som vi alla Ă€r stolta överâ.
TvĂ„ gĂ„nger om Ă„ret presenterar Claus och Henrik förslag till en kollektion som typiskt sett bestĂ„r av 25â30 projekt; dels âline extensionsâ och dels nya idĂ©er. NĂ„gra godkĂ€nns, andra inte. âMen förkastade koncept kan mogna och vi kan arbeta vidare med dem sĂ„ att de kanske blir en produkt i kollektionen senare".
Claus sĂ€ger att man efter 25 Ă„r kan kĂ€nna att man har gĂ„tt igenom alla lĂ„dor och skĂ„p och att man har gjort allt till kök och bord minst tvĂ„ gĂ„nger. âMen dĂ„ Ă€r det sĂ„ fint att man Ă„ldras och mognar och Ă€ndrar attityd. För dĂ„ kan man bara börja om. Och det Ă€r det vi gör. Det finns trots allt designers som nĂ€stan bara tillverkar stolar och Ă€gnar ett helt liv Ă„t det. Och faktiskt Ă€r det roligare att göra samma produkt den andra och tredje gĂ„ngen nĂ€r man har fĂ„tt lite erfarenhet. Den blir nĂ€mligen bĂ€ttre och bĂ€ttreâ.
PÄ frÄgan om de har nÄgon all-time favoritprodukt vÀljer de tvÄ olika. Henrik vÀljer Fireglobe, Eva Solos eldstad.
âDet var en snabb idĂ© som visade sig vara otroligt funktionell. Det Ă€r en av de produkter dĂ€r hjĂ€rtat slĂ„r snabbare nĂ€r man ritar den för att det kĂ€nns rĂ€ttâ.
Claus vÀljer dricksflaskan med rem i locket frÄn Eva Solo.
âJag minns att det kĂ€ndes som en modig idĂ©. Jag var mycket tveksam till att man kunde försvara att flaskan kunde svĂ€ngas hit och dit. TĂ€nk om locket skulle skruvas av? Men just den designen har nĂ€stan blivit en standard som har kopierats i det oĂ€ndligaâ.
