Åhléns i Sundsvall bygger om

Ska utvecklas till lokal marknadsplats.

Historisk bild, för illustration..

Åhléns i Sundsvall City bygger om. I samband med detta satsas det på skönhet, bland annat i och med att Kicks flyttade in som hyresgäst på bottenplan bredvid skönhets- och modeavdelningarna, den 23 januari. Hemavdelningen omplaceras till att uppta hela övre plan. Byggarbetena beräknas vara klar till slutet av februari, då det arrangeras ett nyöppningsevent. Varuhuset kommer under tiden att hålla öppet som vanligt.

Förändringen är en del i Åhléns övergripande arbete med att omvandla varuhusen till marknadsplatser, där val av aktörer styrs av lokala behov och efterfrågan. I Sundsvall har man valt att stänga filialen i Birsta City, för att istället utveckla varuhuset i stadskärnan.

-JBE

Relaterat innehåll

03.03.2026Designbase.se

F&H delar upp verksamheten i lager och huvudkontor

23.02.2026Designbase.se

Nya kvarter och kartjusteringar: 3 Days of Design expanderar 2026

18.02.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

Witt stärker Kids & Babies-segmentet med MomCozy

18.02.2026Designbase.se

Montana Furniture slutför förändringen i sin roll som styrelseordförande

16.02.2026Designbase.se

Få omedelbar kreditgodkännande

12.02.2026Antex Plast A/S

Sponsrad

Designmöbler tillverkade av återvunnen plast

05.02.2026Designbase.se

7 tips för att göra din detaljhandels- eller designverksamhet mer hållbar

04.02.2026Designbase.se

Ett nytt steg mot cirkulärt tänkande inom mattindustrin

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023