Åhléns får ny vd

Annica Hagen kommer närmast från Nobia.

Annica Hagen, tidigare bland annat Sverigechef på kökskoncernen Nobia, blir ny vd för Åhléns och tillträder den första september. Hon efterträder Gustaf Öhrn som fortsatt kommer att vara knuten till Axel Johnson.

”Att leda utvecklingen av ett av Sveriges mest välkända och uppskattade varumärken, på en marknad med snabb strukturell förändring och stenhård konkurrens, är en oemotståndlig utmaning. Utifrån min bakgrund med fokus på att utveckla konsumenterbjudanden i olika branscher ser jag fram emot att tillsammans med mina blivande kollegor på Åhléns fortsätta att driva på Åhléns omställning”, säger Annica Hagen.

-ANB

Relaterat innehåll

16.06.2026Designbase.se

Inspired Home Show sammanför kategorierna i ett nytt mässformat

15.06.2026Designbase.se

ERP-projekt kräver mer än teknik

10.06.2026Designbase.se

Temu-böter löser inte konkurrensproblemet

09.06.2026Designbase.se

Hem till Aarhus: Aida skriver ett nytt kapitel i en historisk miljö

09.06.2026Designbase.se

Rosendahl stärker resultatet trots motvind

08.06.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

Mat, människor och minnen: Witt skapar upplevelser nära konsumenterna i Norden och Europa

08.06.2026Designbase.se

SMV Danmark varnar för nya förpackningsregler

05.06.2026Designbase.se

AI och geopolitik sätter press på konsumentvaruindustrin

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023