Äppelblom och hemligheter

Spira lanserar mönstret Äppel-Päppel

Foto Spira of Sweden.

Spira of Swedens senaste mönster Äppel-Päppel, formgivet av Lina Schnaufer, är inspirerat av knotiga grenar, äppelblommor, mystiska gömmor och små djur. Som alltid går nya mönster från Spiras bra att mixa med tidigare kollektioner. 

Spira of Sweden startades för 17 år sedan av tre kvinnor med en vilja att inreda med mönster och färg. Formspråket har vuxit fram i nära samarbete med flera formgivare

”Idag är vi två som driver företaget men fortfarande finns de ursprungliga drivkrafterna kvar – att skapa tidlösa mönster i vackra färger som går att kombinera i det oändliga och som gör vardagen lite roligare”, säger Susanne och Lena på Spira of Sweden. 

www.spiraofsweden.se

-AB

Relaterat innehåll

05.12.2025Designbase.se

Belysning som en upplevelsedimension

05.12.2025Formland

Sponsrad

Möt framtidens kreativa entreprenörer på Creators Community

04.12.2025Designbase.se

Dansk design är en succé – även i Sverige

02.12.2025Designbase.se

Frankfurt sätter scenen för designåret 2026

28.11.2025Designbase.se

Unga designröster sätter riktningen för framtiden

27.11.2025Designbase.se

En ny plattform för unik och exklusiv design i Milano

26.11.2025Designbase.se

En snabbbåt i en stormig bransch

25.11.2025Designbase.se

Fokus på framtidens konsumenter, design och detaljhandel

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023