Utställare från Creativeworld donerar kreativt material
Utställare från Creativeworld donerar överskottsmaterial till sociala och kreativa projekt som en del av en hållbar insats.
Madeleine Michaelis (Frankfurt barnomsorg, vänster) är glad över att ta emot donationerna, som överlämnades idag av Stefan Schopp, chef för Creativeworld. Foto: Messe Frankfurt
Utställare från Creativeworld-mässan har donerat överskottsmaterial för sociala och kreativa ändamål som en del av en gemensam hållbar insats.
Initiativet syftar till att minska avfall samtidigt som det ger material nytt liv i kreativa projekt. De donerade produkterna inkluderar hobbyartiklar och kreativa material som annars inte skulle ha använts efter mässan.
Materialet distribueras till organisationer och institutioner, där det kan användas i undervisning, kreativa workshops och sociala aktiviteter. Detta ger vinsterna från mässan ett konkret värde utanför branschkontexten.
Enligt arrangörerna är donationerna en del av ett ökat fokus på ansvarsfull resursanvändning inom mässbranschen. Samtidigt stöder initiativet samarbete mellan näringsliv och civilsamhälle.
Creativeworld är en internationell mässa för hobby-, hantverks- och konstmaterial och samlar varje år tillverkare och branschfolk från hela världen.
Källa: Messe Frankfurt
