Svenssons i Lammhult fyller 120

Elva jubileumsprodukter lanseras under året.

Ett av Sveriges äldsta möbelföretag, småländska Svenssons i Lammhult firar 120-årsjubileum. Under året lanseras elva jubileumsprodukter i original- eller specialutförande. Först ut var en utegrupp från Grythyttan Stålmöbler som släpptes i samband med utemöbelsäsongens start. I slutet av september lanserades ytterligare sex jubileumsprodukter, bland andra Bumling takpendel i specialutförande, fåtöljen Lamino i originalutförande och stolen Lilla Åland i specialutförande. De  fyra kvarvarande lanseras i oktober.

”I samband med vårt 120-årsfirande har vi valt att blicka bakåt och lyfta fram några av våra mest älskade produkter. Många av dem har varit med oss ända sedan de först lanserades. Till exempel Laminofåtöljen utförd i teak, precis som den såg ut på 50-talet”, berättar Gunilla Wåxnäs, Inköpschef på Svenssons i Lammhult.

-ANB

Relaterat innehåll

27.01.2026Designbase.se

Att hålla kursen i en turbulent marknad

27.01.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

Haier spelar på den globala tennisscenen under Australian Open

19.01.2026Designbase.se

Ny studie: Stor oro kring cyberhot bland danska företag

14.01.2026Designbase.se

Skandinaviens konkursår 2025: Tre länder – tre realiteter

13.01.2026Formland

Sponsrad

MCH sätter historiskt besöksrekord

12.01.2026Formland

Sponsrad

Utställare redo med spännande nyheter på Formland Spring

08.01.2026Antex Plast A/S

Sponsrad

Tekniska plastkomponenter

08.01.2026Designbase.se

Dansk kemists uppfinning gör förfalskning av varor omöjlig

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023