Royal Design öppnar nytt i Stockholm

Fortsatt satsning på fysiska butiker.

Foto: Johanna Bergström.

Under sommaren öppnade Royal Design sin fjortonde fysiska butik, på Kungsgatan i Stockholm. Butiken huserar i Sibas före detta lokaler och har en yta på 1300 kvadratmeter. Även systerbolaget Rum21 får eget utrymme i butiken, efter att tidigare enbart ha haft butik och showroom i Göteborg. Den nya butikens sortiment består av ungefär 4000 artiklar och den fungerar även som ett mindre lager för snabba leveranser inom Stockholmsområdet.

Magnus Pettersson, VD för Royal Design och Rum 21 sedan drygt ett år tillbaka, säger i en intervju för Dagens Handel att han är mycket nöjd med butikens läge samt att den kan beskrivas som ”Stockholms största omnibutik med inredning och design”.

-JBE

Relaterat innehåll

24.06.2026Designbase.se

Betydande minskning av konkurser stärker affärsverksamheten

23.06.2026Designbase.se

Färre unga kan driva på rekryteringen

22.06.2026Designbase.se

Danskarnas plastkonsumtion ligger kvar på en hög nivå

19.06.2026Designbase.se

Konsumenter genomskådar grön marknadsföring

18.06.2026Designbase.se

Regler mot greenwashing skärps 2026

16.06.2026Designbase.se

Inspired Home Show sammanför kategorierna i ett nytt mässformat

15.06.2026Designbase.se

ERP-projekt kräver mer än teknik

10.06.2026Designbase.se

Temu-böter löser inte konkurrensproblemet

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023