Payson lanserar Swish som alternativ

Efterfrågan på mobila betalsätt fortsätter att öka.

Nu lanserar Payson Swish som ett betalningsalternativ via Payson Checkout. Över 6 miljoner svenskar använder Swish för att betala och ta emot betalningar i sin mobiltelefon.

”Både konsumenter och e-butiker har länge efterfrågat Swish i vår betallösning och vårt mål är naturligtvis att tillgodose kundernas behov. Därför är vi glada att äntligen presentera alternativet att betala i efterhand med Swish”, säger Per Bodell, VD på Payson.

Genom att betala sina fakturor med Swish behöver konsumenten inte fylla i långa OCR-nummer och bankgironummer manuellt. När varan levererats och fakturan dyker upp i inkorgen kan man nu istället bara klicka på en knapp och betala den med Swish.

-ANB

Relaterat innehåll

22.05.2026Designbase.se

Åke Axelsson satte människan i centrum

22.05.2026Designbase.se

UMAGE vinner Red Dot Award 2026

19.05.2026Designbase.se

3daysofdesign fokuserar på nuet

19.05.2026Dimex ApS

Sponsrad

Nordstil Sommar 2026: Fokuserad och full av nya produkter för hösten och vintern

13.05.2026Designbase.se

B2B-köpare ställer nya krav på leverantörer

12.05.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

iRobot breddar Roomba®-portföljen så fler hem kan få avancerad golvrengöring

11.05.2026Designbase.se

Endast hälften av de nya företagen överlever två år

08.05.2026Designbase.se

Internationell tillväxt lyfter Salling Group till rekordnivåer

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023