PALERMO-SERIEN HÖJER SOMMARKÄNSLAN
En ny trio eleganta glas från Lyngby Glas sätter stämningen för sommarens stunder under bar himmel. När solen står som högst och vännerna samlas i trädgården eller på balkongen, är det de små detaljerna som gör hela skillnaden.
Foto: Lyngby Glas
VARJE SERVERING ÄR UNIK
Som en del av Palermo-serien är alla glas munblåsta och handdekorerade. Det innebär att små variationer i storlek, glasets tjocklek och luftbubblor kan förekomma - och just det gör varje glas unikt. Guldkanten appliceras för hand och kan variera något från glas till glas. Det ger en genuin charm och förstärker det hantverksmässiga uttrycket som Palermo-serien är känd för.
De nya glasen kombinerar vackra, rundade former med en räfflad design och en elegant guldkant, vilket ger ett vintagelook som samtidigt ligger helt rätt i tiden. Det är glas som förhöjer varje servering - och som bjuder in till en skål med stil.
Palermo Gold Martiniglas, 25 cl, 4 st. SEK 499,00. Foto: Lyngby Glas
Palermo Gold Highballglas, 50 cl, 4 st. SEK 499,00. Foto: Lyngby Glas
Palermo Gold Snapsglas, 6 cl, 6 st. SEK 499,00. Foto: Lyngby Glas
SOMMARENS MEST ELEGANTA TILLSKOTT
Highballglaset (50 cl) är perfekt för färgglada drinkar som spritz och mojitos, eller för hemmagjord lemonad och iskallt iste. Martiniglaset (25 cl) skapar en sofistikerad känsla för klassiker som espresso martini, cosmopolitan och dry martini. Och shotglaset (6 cl) fulländar dukningen med en lekfull lätthet när det är dags att servera små, kalla överraskningar.
Med de nya glasen i Palermo-serien från Lyngby Glas blir sommarens drinkar och serveringar en visuell njutning. Använd dem till mysiga stunder utomhus, till sommarfester - eller när det helt enkelt är dags att skåla i något extra vackert.
