Nya skalstolen Eternity

Skalstolen Eternity är tillverkad av avfallsmaterial och lanserades den här våren i två nya utföranden – en High Stool och en Swivel-version.

Foto Mater Design.

Eternity-kollektionen har designats av Space Copenhagen for Mater och är gjord i Maters patenterade, cirkulära avfallsmaterial Matek. Tekniken bakom Matek gör det möjligt att blanda plastavfall med fiberbaserade avfallsprodukter till ett helt nytt material – Matek – som kan formpressas till möbeldelar. Till Eternity-serien har man använt sig av plastavfall från Grohe samt kaffeavfall från BKI kaffe till det formpressade skalet.

”De möbler vi tillverkar i Matek får ett helt unikt uttryck eftersom materialet framställs genom att man kombinerar olika typer av avfall och återvunnen plast. Matek har ett djup och en materialitet som påminner om sten, terrazzo eller marmor, men som är något helt unikt”, säger Henrik Marstrand, grundare och Head of Circular Transformation.

Relaterat innehåll

12.02.2026Designbase.se

En fokuserad omstart för den internationella möbelindustrin

09.02.2026Designbase.se

Spännande inspiration på MESSE C FurnitureFair

26.01.2026Designbase.se

Inside Norway fyller 20: Norsk designexport mellan framgång och osäker framtid

14.01.2026Designbase.se

OJ Living expanderar på möbelmässan MESSE C

10.12.2025Designbase.se

imm cologne 2026 samlar designbranschen i Köln

03.12.2025Designbase.se

Fredericia Furniture stärker sitt fokus på ansvarsfull utveckling med ny chef för Impact

21.11.2025Designbase.se

Möbelmässan tar nästa steg efter stark premiär

14.10.2025Designbase.se

Hammel Furniture och Stilling slår sig samman för att skapa ett showroom

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023