Minskad kontantanvändning under pandemin

Isolerade äldre kan vara en förklaring.

I många länder har coronapandemin lett till en ökad kontantanvändning. Men i Sverige har krisen i stället lett till att kontantanvändningen minskat. Det säger Rosel Berggren, produktansvarig för kort och betalningar vid Danske Bank i Sverige, till Nyhetsbyrån Direkt.

”De senaste månaderna har kontantuttagen hos oss minskat med närmare 30 procent och i stället har kort och swish ökat”, säger hon.

Under normala förhållanden minskar kontantuttagen hos Danske Bank med ungefär 10 procent per år i Sverige. En förklaring till den stora minskningen under pandemin kan vara att äldre, som använder mest kontanter, har isolerat sig och blivit mer digitala.

-ANB

Relaterat innehåll

05.02.2026Designbase.se

7 tips för att göra din detaljhandels- eller designverksamhet mer hållbar

04.02.2026Designbase.se

Ett nytt steg mot cirkulärt tänkande inom mattindustrin

03.02.2026Önska

Sponsrad

Önskas Galafest 2026

03.02.2026Designbase.se

När tystnaden blir grön

30.01.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

Roomba rullar vidare: iRobot stärker grunden och sätter kurs mot nästa kapitel

27.01.2026Designbase.se

Att hålla kursen i en turbulent marknad

27.01.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

Haier spelar på den globala tennisscenen under Australian Open

19.01.2026Designbase.se

Ny studie: Stor oro kring cyberhot bland danska företag

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023