Miljonregn över unga hantverkare

Fabrikör J.L. Eklunds Hantverksstiftelse delar ut stipendier

Textilkonstnärer, guldsmeder och snickare finns bland de 45 stipendiater som får dela på drygt 1,4 miljoner kronor som delas ut av Fabrikör J.L. Eklunds Hantverksstiftelse i årets stipendierunda. 80,5 procent av stipendiaterna är kvinnor.

Tack vare en framsynt donation 1939 av före detta målarmästaren J.L. Eklund finns denna unika stipendiemöjlighet för unga hantverkare att fortbilda sig. 

”Efterfrågan på riktigt och närproducerat kvalitetshantverk ökar i samhället. Det handlar inte bara om en önskan om att ha snygga saker, utan om en genuin vilja att konsumera hållbart. Köper du produkter eller tjänster av en riktig hantverkare är ofta inköpspriset högre, men priset utslaget på livslängden blir inte sällan avsevärt lägre – både för egna plånboken och för miljön”, säger Jan Pettersson, ordförande för Fabrikör J.L. Eklunds Hantverksstiftelse.

www.jleklund.se

AB

Relaterat innehåll

10.09.2025Designbase.se

idd Köln förbereder sig för sin premiär

05.09.2025Designbase.se

Positivt sentiment på marknaden

05.09.2025Designbase.se

Julen är både känsla och affärer

04.09.2025Designbase.se

Love is in the air

03.09.2025Designbase.se

Vinnare av Formex Design Talents Best in Show

29.08.2025Designbase.se

Julstämning med mervärde

26.08.2025Designbase.se

En global gemenskap för framtida trender

26.08.2025Designbase.se

Framåt mot nya horisonter

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023