Mer Mio för Ols Möbler

Familjeföretaget förvärvar Mio i Mora och Östersund

Foto Mio.

Ols Möbler AB som driver Mio-butiker i Östergötland och Södermanland har förvärvat Mio-butikerna i Mora och Östersund. Ols Möbler AB är ett familjeföretag som varit verksamma i över 130 år. Företaget ägs och drivs av Jonas och Anders Ohlsson som är fjärde generationens möbelhandlare i familjen och femte generationen har redan börjat sin bana i verksamheten.

”Vi är väldigt glada och stolta över att få ta över den verksamhet som butikscheferna i de respektive butikerna byggt upp tillsammans med medarbetare och ägare. Butikerna är ett spännande tillskott med sin närhet till fjällvärlden i och med den starka hemestertrend som råder i landet. Marknaden är superhet och vi ser stor utvecklingspotential i närområdet, säger Anders Ohlsson.

De nya butikerna blir butiksgruppens sjätte och sjunde.

www.mio.se

-AB

Relaterat innehåll

11.12.2025Antex Plast A/S

Sponsrad

Hållbar plastproduktion

10.12.2025Designbase.se

JYSK sätter nya standarder med rekordresultat 2024/25

02.12.2025Designbase.se

AI flyttar ut på butiksgolvet – nu kan även små återförsäljare vara med

17.11.2025Designbase.se

Hur man får ut värde av influencer-samarbeten

06.11.2025Antex Plast A/S

Sponsrad

Utökat samarbete med Montana Furniture

29.10.2025Witt Denmark A/S

Sponsrad

Witt Denmark A/S tar EasyMotionSkin till Norden – en ny era för EMS-träning

29.10.2025Designbase.se

Nordiska företag förvandlar data till affärer

28.10.2025Witt Denmark A/S

Sponsrad

Witt Denmark A/S och Haier Europe ingår strategiskt partnerskap för att påskynda tillväxt och innovation i Norden

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023