Maison&Objet 2026: När det förflutna avslöjar framtiden
Från 15 till 19 januari 2026 öppnar Maison&Objet återigen sina dörrar i Paris för fem dagar av design, hantverk och kreativitet i världsklass. Den här gången kommer mässan att ägnas åt expertis och hantverksskicklighet – under rubriken ”Förflutet avslöjar framtiden”. Här möts tradition och innovation i ett sinnligt universum där material, former och idéer förvandlas och förnyas.
Foto: Maison&Objet
Sedan 1994 har Maison&Objet varit en scen för internationella trender inom design, inredning och livsstil. Mässan fungerar som en global mötesplats för kreatörer, varumärken, arkitekter, inredningsarkitekter och återförsäljare, och i 2026 års upplaga har fokus skärpts ytterligare: det handlar om savoir-faire, om teknisk mästerskap, om händer som kan – och om sinnen som vågar tänka nytt.
Genom sju utställningshallar och sex sektorer utvecklar mässan en kurerad upplevelse där design och hantverk möts. Det är ett levande skyltfönster för traditioner som får nytt liv och för moderna visioner som visar vägen för morgondagens design.
Foto: Maison&Objet/Anne Emmanuelle Thion
Maison&Objet återvänder till sina rötter år 2026 – till skärningspunkten mellan det råa och det raffinerade, mellan materialets ursprung och den moderna formen. Under temat ”Det förflutna avslöjar framtiden” blir möbler och föremål mer än estetiska uttryck: de blir bärare av berättelser, minnen och hantverksanda.
”En möbel är inte bara ett föremål”, säger mässans filosofi. ”Det är en förlängning av en färdighet, ett minne, en andedräkt.”
Allt som visas bär spår av det förflutna – men vänt mot framtiden i en ny tolkning.
Fyra kreativa riktningar
Trendbyrån GOODMOODS har utvecklat fyra manifest som tolkar temat Det förflutna avslöjar framtiden och visar hur dagens designers arbetar med transformation, hybridisering och förnyad respekt för hantverk.
- Metamorfos – Upcycling blir en kreativ kemi där allt kan transformeras, omkomponeras och förbättras.
- Mutation – Sammansmältningen av organiska material, uråldriga tekniker och teknisk innovation skapar nya, hybrida uttryck.
- Omkomponerad barock – En modern nytolkning av barockens överdådighet, där hantverksmässig omsorg om detaljer möter modern enkelhet.
- Neo-folklore – Lokala mönster, ritualer och berättelser får nytt liv genom digitala verktyg och moderna material.
Från Signature området. Foto: Maison&Objet - Altin Tinja
Dessa fyra riktningar utgör ramverket för mässans utställningar, trendområden och "What's New?"-presentationer och ger besökarna en tydlig förståelse för vart designen är på väg år 2026.
Sex sektorer – en enhetlig upplevelse
Maison&Objet är en värld i sig, där hela design- och inredningsområdet möts. Mässan är indelad i sex huvudområden:
- Signatur & Projekt – Högkvalitativ design, arkitektur och skräddarsydda lösningar.
- Inredning & Design – Dekoration, möbler, belysning, hemtextilier och porslin.
- Hantverk – Konstnärliga och handgjorda föremål med unik kunskap.
- Doft & Välbefinnande – Sensoriska upplevelser med fokus på doft, skönhet och livskvalitet.
- Mode & Accessoarer – Smycken, accessoarer och presentartiklar.
- Gåvor & Lek – Leksaker, kreativa idéer och designergåvor.
Årets Designer: Harry Nuriev
Maison&Objet 2026 hyllar Harry Nuriev, grundare av Crosby Studios, till Årets Designer. Den ryskfödde designern, som arbetar mellan New York och Paris, är känd för sin praktik inom transformism – ett tillvägagångssätt där befintliga föremål omformas, återanvänds och ges nytt liv.
Harry Nuriev är årets designer på Maison & Objet. Foto: Maison&Objet - Alejandro Arretureta
Nuriev har samarbetat med allt från Balenciaga och Louvren till Mobilier National och Baccarat, och hans verk rör sig elegant mellan konst och design. På mässan kommer han att presentera en immersiv installation som fungerar som en visuell meditation över kraften i transformation – en nyckelpunkt för besökarna.
Enligt Franck Millot, chef för partnerskap och specialevenemang, ”förkroppsligar Harry Nuriev tidsandan. Han ifrågasätter överflödet av föremål vi omger oss med och svarar med ett manifest för transformation.”
Nyheter? – tre visionära universum
Varje år bjuder Maison&Objet in tre kuratorer att utforska tidens trender genom sensoriska installationer. År 2026 erbjuder Nyheter? tre olika tolkningar av temat:
- Inom detaljhandeln – François Delclaux skapar ett manifest för detaljhandelns framtid, där fysiska butiker återtar sin betydelse som upplevelseutrymmen. Med hjälp av material som sten, trä, glas och metall utforskar han sambandet mellan tradition och innovation.
- I Dekor tar Elizabeth Leriche en resa genom designhistorien – från antiken till art déco och dagens djärva uttryck – och visar hur det förflutnas estetik ständigt återföds i nya former.
- I Gästfrihet skapar Rudy Guénaire (PNY och Night Flight) en poetisk, filmisk installation om framtidens gästfrihet. Här blir vardagliga ritualer som bad och måltider till ceremonier – en reflektion över sensualitet och närvaro i design.
Från What's New in Hospitality 2025. Foto: Maison&Objet
Curatio – det förenande designuniversumet
Efter en lyckad debut återvänder Curatio – The Collectible Design Village 2026 i ett utökat format. Det kurerade området, lett av Thomas Haarmann, presenterar 60 internationella utställare och erbjuder plats för samlarobjekt och limiterade upplagor. Det är ett sensoriskt universum där design möter konst, och där materialens inneboende skönhet och hantverkets precision står i centrum.
Manufactures of Excellence
Nytt i 2026 års upplaga är Village Manufactures of Excellence – ett utrymme tillägnat franskt kunnande. Det sammanför företag med den statliga beteckningen Living Heritage Companies (EPV), som erkänner unikt hantverk och teknisk expertis.
Glasmakare, möbelsnickare, vävare, bronsgjutare och textiltillverkare som Le Jacquard Français och Dumas Paris kommer att demonstrera hantverkets framtid i en era där äkthet och kvalitet återigen blir nyckelord.
Hållbarhet står naturligtvis högt på agendan. Hall 1 och 2 presenterar The Eco-Responsible Design Collective, där internationella tillverkare demonstrerar hur estetik och ansvar kan kombineras. Här kan besökare uppleva nya, miljöcertifierade material och lösningar inom inredning, möbler och arkitektur – allt med fokus på att minska miljöpåverkan utan att kompromissa med estetiken.
Från Maison in the City. Foto: Maison&Objet
I hall 3 är ett stort område tillägnat Outdoor Living, där utomhusdesign visas som en sann förlängning av hemmet. Här presenterar 50 internationella varumärken allt från möbler och pergolor till belysning och textilier. Temat är tydligt: att skapa vackra, funktionella och hållbara miljöer där natur och design går hand i hand – för privatpersoner, hotell, restauranger och lyxyachter.
Maison&Objet når också ut till staden med det professionella B2B-formatet IN THE CITY, som äger rum samtidigt som mässan. Över 100 platser i Paris – gallerier, butiker, studior och ateljéer – öppnar sina dörrar och bjuder in besökare att uppleva design i dess naturliga sammanhang. Det är en unik möjlighet att se produkterna i bruk, träffa skaparna och känna den kreativa pulsen i världens designhuvudstad.
En levande gemenskap året runt
Maison&Objet är mer än en mässa. Det är en global gemenskap med nästan två miljoner följare på sociala medier och en aktiv onlineplattform – MOM (Maison&Objet and More) – som fungerar som en marknadsplats året runt. Här kan varumärken lansera nya kollektioner, medan designers och köpare kan fortsätta dialogen långt efter mässan.
Från What's New - in Decor i 2025. Foto: Maison&Objet/Anne Emmanuelle Thion
Med fler än 25 konferenser per upplaga – både fysiska och online – är Maison&Objet ett forum för utbyte av idéer om allt från kvinnors roll inom design till detaljhandelns framtid och nya materialteknologier. Så när dörrarna öppnas i januari kommer Paris återigen att förvandlas till världens designcentrum, för Maison&Objet är en spegel av tiden – en plats där det förflutna ger näring åt framtidens visioner.
År 2026 lovar arrangörerna en upplevelse som är meningsfull, uppslukande och inspirerande. En hyllning till hantverk, kreativitet och till dem som med sina händer, ögon och hjärtan formar världen vi lever i.
