Lagerhaus ångar på

Ny butik i Tyresö Centrum öppnade i maj

Foto Lagerhaus.

Inredningskedjan Lagerhaus har under det senaste året öppnat i genomsnitt en ny butik i månaden och i mitten av maj var det dags för Tyresö Centrum. Den nya butiken, som har en butiksyta på dryga 300 kvadratmeter, blir Lagerhaus sjuttonde butik i Stockholmsområdet.

”Lagerhaus vision är att skapa Happy Places & Moments, därför fortsätter vi att expandera vårt butiksnät än mer. Äntligen har vi hittat rätt lokal i Tyresö Centrum, som känns som en självklar Lagerhausdestination i Stockholmregionen”, kommenterar VD Martin Almerud.

I slutet av maj står Solna Centrum och  Avion Shopping i Umeå på tur och lagom till semestern har gränshandelsbutiken i Töcksfors i Värmland premiär.

www.lagerhaus.se

-AB

Relaterat innehåll

16.06.2026Designbase.se

Inspired Home Show sammanför kategorierna i ett nytt mässformat

15.06.2026Designbase.se

ERP-projekt kräver mer än teknik

10.06.2026Designbase.se

Temu-böter löser inte konkurrensproblemet

09.06.2026Designbase.se

Hem till Aarhus: Aida skriver ett nytt kapitel i en historisk miljö

09.06.2026Designbase.se

Rosendahl stärker resultatet trots motvind

08.06.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

Mat, människor och minnen: Witt skapar upplevelser nära konsumenterna i Norden och Europa

08.06.2026Designbase.se

SMV Danmark varnar för nya förpackningsregler

05.06.2026Designbase.se

AI och geopolitik sätter press på konsumentvaruindustrin

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023