Internetanvändningen fortsätter öka

Instagram knappar in på Facebook visar ny studie.

Nio av tio svenskar (92 %) handlar i webbutiker och sex av tio (62 %) säljer saker eller tjänster via internet. Det visar rapporten Svenskarna och internet 2018, Internetstiftelsens årliga studie av svenska folkets internetvanor. 13 procent uppger att de har köpt något som presenterats missvisande på hemsidan. Det är dubbelt så många som för fyra år sedan.

En stor majoritet av svenskarna använder sociala medier och andelen växer. Facebook är populärast, men tvåan Instagram och trean Snapchat växer snabbare och det dagliga Facebook-användandet har stagnerat. Bland de yngre har det till och med blivit allt ovanligare att kolla Facebook varje dag. Om utvecklingen skulle fortsätta i samma kommer Instagram att vara lika stort som Facebook om tre år.

-ANB

Relaterat innehåll

07.08.2026Designbase.se

Nya regler skärper kraven för grön marknadsföring

05.08.2026Designbase.se

Utställare förväntar sig starkare affärer på Formland

04.08.2026Designbase.se

BOLIA öppnar två butiker i London

03.08.2026Designbase.se

Formex firar traditioner på höstmässan

31.07.2026Designbase.se

Konsumentombudsmannen: Planera Black Friday i god tid

28.07.2026Designbase.se

Adelante utökar portföljen med två premiumvarumärken

21.07.2026Designbase.se

idd cologne ingår partnerskap med Design Season Cologne

17.07.2026Designbase.se

Företagens förtroende faller – men små och medelstora företag håller modet uppe

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023