Iittalas vänner i nytt butikskoncept

Iittala & co öppnar i Borås

Foto Iittala.

Iittala stärker sitt butiksnätverk med det nya konceptet Iittala & co som öppnade i Borås i mitten av juni. Iittala & co blir ett komplement till varumärkets befintliga butikskoncept och tänkt som en destination för alla som vill handla designgåvor från Iittala samt ett kurerat urval andra nordiska kvalitetsvarumärken som Fiskars, Moomin by Arabia och Rörstrand. 

”En stor del av våra kunder kommer till oss för att hitta gåvor. Genom att bjuda in vänner till Iittala från andra nordiska kvalitetsvarumärken skapar vi en ny destination som samlar det bästa av nordisk design på en och samma plats”, säger John Malmqvist, Regionschef retail, Fiskars Group Sverige. 

Relaterat innehåll

20.04.2026Designbase.se

Søstrene Grene öppnar butik nummer 400 globalt

17.04.2026Designbase.se

Dansk e-handel gick bra under 2025

16.04.2026Designbase.se

De nominerade till Norska Designpriset har tillkännagivits

15.04.2026Designbase.se

Nya regler skärper kraven för grön marknadsföring

14.04.2026Designbase.se

Sverige återvänder till Salone del Mobile

13.04.2026Designbase.se

Supertrender formar framtidens butiker

09.04.2026Antex Plast A/S

Sponsrad

Danskproducerade plastkomponenter

09.04.2026Hong Kong Trade Development Council (HKTDC)

Sponsrad

Home InStyle afslører marknadstendenser i april 2026

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023