Innehåll från företaget
01.07.2025Designbase.se
Hon är en popcornmaskin av idéer
Från keramik till trä: The Clay Play skapar nya kreativa flaggor – och Hamonoya tar dem till den skandinaviska marknaden. Detta frigör Annemette Klit-Nygaards tid att koncentrera sig på det kreativa. Men stilen kommer inte att förändras: "Jag gör saker som får folk att le, och jag kan inte låta bli att lägga till ett 'huu!' eller ett litet snett leende", säger hon.
06.08.2024Designbase.se
Kay Bojesens design för bordet får nytt liv
Kay Bojesen och Hamonoya har ingått ett samarbete. Det gör att varumärket kan utvecklas i större utsträckning och stärka sin position på marknaden. För medan Sus Bojesen Rosenqvist från Kay Bojesen nu kan koncentrera sig på de kreativa, B2B-kunderna och besöksmarknaden inom bordskläder, tar Eva Veileborg Hald från Hamonoya hand om försäljningen till detaljhandeln.
29.04.2024Designbase.se
Det vackert dukade bordet
Det vackert dukade bordet är viktigt för design- och inredningsbranschen. Det är kärnan i branschen och det är här som spännande, inspirerande designupplevelser kan skapas i butikerna. Upplevelser som kan ge konsumenter nya idéer till kreativa lösningar och spännande köp.
18.03.2024Designbase.se
Vi kommer att samarbeta med experterna
Hamonoya har fått flera nya varumärken i portföljen och med dem har du nått hela vägen runt dukning och kök. "Alla varumärken vi samarbetar med är experter inom sitt område, och det är en del av Hamonoyas DNA", säger Eva Veileborg Hald, som ligger bakom Hamonoya. Hon konstaterar att det handlar om balansen mellan pris, kvalitet och design, men att den cirkulära aspekten också är viktig i branschen.