Granit växer i Norge

Två nya butiker öppnar under 2021

Granit expanderar sitt butiksnät med två nya butiker i Oslo-området. Kedjan har sedan tidigare tre butiker i Oslo samt en i Bergen och en i Stavanger. Den första nya butiken öppnar på Strømmen Storsenter utanför Oslo.
”Vi är mycket glada över att vi nu etablerar två nya butiker i Oslo-regionen, Sandvika och Strømmen, två lägen som vi ser passar Granit som butikskoncept och varumärke. Vi har fått en viss fördröjning av dessa etableringar till följd av rådande pandemi och restriktioner men nu är vår förhoppning att kunna öppna dessa butiker enligt plan. I vår plan ligger också att lansera vår e-handel i Norge inom kort då Granit finns Online på ett flertal europeiska marknader men saknar e-handel i Norge”, säger Granits VD Caroline Hjelte.
www.granit.com

Relaterat innehåll

19.01.2026Designbase.se

Ny studie: Stor oro kring cyberhot bland danska företag

14.01.2026Designbase.se

Skandinaviens konkursår 2025: Tre länder – tre realiteter

13.01.2026Formland

Sponsrad

MCH sätter historiskt besöksrekord

12.01.2026Formland

Sponsrad

Utställare redo med spännande nyheter på Formland Spring

08.01.2026Antex Plast A/S

Sponsrad

Tekniska plastkomponenter

08.01.2026Designbase.se

Dansk kemists uppfinning gör förfalskning av varor omöjlig

17.12.2025Designbase.se

Salling fortsätter sin expansion i huvudstadsområdet

11.12.2025Antex Plast A/S

Sponsrad

Hållbar plastproduktion

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023