Granit förstärker ledningen

Ny CFO, inköpschef och chef för digital försäljning

Granit satsar på att utveckla sitt sortiment och sin digitala affär och värvar Thomas Dunaker som CFO, Monika Lindström som inköps- & sortimentschef och Dennis Koraen som Head of Digital Sales. Thomas Dunaker kommer senast ifrån GANT där han var Global CFO. Monika Lindström grundade Watt&Veke och har en bakgrund ifrån Ikea. Dennis Koraen har över 15 års erfarenhet av digital handel och marknadsföring, senast från Superfront, Tobii Dynavox och Helly Hansen.
”Efter ett omfattande omställnings- och förändringsarbete står nu Granit redo att möta framtiden. Bolaget ser som många andra retailbolag att det krävs en mer omfattande digital affär i kombination med ett smart och effektivt butiksnät”, säger Caroline Hjelte VD Granit.
www.granit.com

Relaterat innehåll

27.01.2026Designbase.se

Att hålla kursen i en turbulent marknad

27.01.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

Haier spelar på den globala tennisscenen under Australian Open

19.01.2026Designbase.se

Ny studie: Stor oro kring cyberhot bland danska företag

14.01.2026Designbase.se

Skandinaviens konkursår 2025: Tre länder – tre realiteter

13.01.2026Formland

Sponsrad

MCH sätter historiskt besöksrekord

12.01.2026Formland

Sponsrad

Utställare redo med spännande nyheter på Formland Spring

08.01.2026Antex Plast A/S

Sponsrad

Tekniska plastkomponenter

08.01.2026Designbase.se

Dansk kemists uppfinning gör förfalskning av varor omöjlig

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023