Forcarini förvärvar Ingo Maurer

Familjen behåller inflytande

Foto Ingo Maurer.

Det tyska belysningsföretaget Ingo Maurer tillhör de verkliga innovatörerna inom belysning. Nu har varumärket förvärvats av en annan innovatör, italienska Foscarini. Affären innebär att Foscarini förvärvar 90 procent av aktierna i Ingo Maurer, medan de återstående 10 procenten stannar kvar hos Sarah Utermöhlen, dotter till den ikoniska formgivaren Ingo Maurer som grundade företaget 1968.

”Frihet, passion, karisma och poesi; Foscarinis värderingar kunde inte passa bättre för Ingo Maurer. Vi är övertygade om att Foscarini är rätt företag för att ge ytterligare stimulans och utveckling till Ingos konstnärliga värld”, kommenterar hon.

Relaterat innehåll

10.06.2026Designbase.se

Temu-böter löser inte konkurrensproblemet

09.06.2026Designbase.se

Hem till Aarhus: Aida skriver ett nytt kapitel i en historisk miljö

09.06.2026Designbase.se

Rosendahl stärker resultatet trots motvind

08.06.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

Mat, människor och minnen: Witt skapar upplevelser nära konsumenterna i Norden och Europa

08.06.2026Designbase.se

SMV Danmark varnar för nya förpackningsregler

05.06.2026Designbase.se

AI och geopolitik sätter press på konsumentvaruindustrin

04.06.2026Designbase.se

Avgång bland äldre kostar miljarder

02.06.2026Designbase.se

Ferm Living stärker internationell tillväxt

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023