Christina Ståhl lämnar Bagaren och Kocken

Rekryteringen av efterträdare pågår

Foto: Bagaren och Kocken.

Efter tre år lämnar Christina Ståhl posten som VD för Bagaren och Kocken Group. Rekryteringen av hennes efterträdare pågår. Nuvarande sortiment- och inköpschefen Charlotta Svarfvar tar under tiden över som interims-VD.

Christina Ståhl anslöt till Bagaren och Kocken vid årsskiftet 2019/2020, då bolaget befann sig i en expansiv fas och hade behov av mer struktur och stabilitet. Under det pandemipräglade året 2020 upplevde Bagaren och Kocken en stark medvind och fördubblade på kort tid sin omsättning.

”Jag har haft tre fantastiska och givande, men också intensiva år med Bagaren och Kocken. Nu är rätt tid för en personlig paus och lite mer tid med familjen, innan det är dags att anta nya utmaningar”, säger Christina Ståhl.

www.bagarenochkocken.se

-AB

Relaterat innehåll

08.01.2026Antex Plast A/S

Sponsrad

Tekniska plastkomponenter

08.01.2026Designbase.se

Dansk kemists uppfinning gör förfalskning av varor omöjlig

17.12.2025Designbase.se

Salling fortsätter sin expansion i huvudstadsområdet

11.12.2025Antex Plast A/S

Sponsrad

Hållbar plastproduktion

10.12.2025Designbase.se

JYSK sätter nya standarder med rekordresultat 2024/25

02.12.2025Designbase.se

AI flyttar ut på butiksgolvet – nu kan även små återförsäljare vara med

17.11.2025Designbase.se

Hur man får ut värde av influencer-samarbeten

06.11.2025Antex Plast A/S

Sponsrad

Utökat samarbete med Montana Furniture

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023