Christina Ståhl lämnar Bagaren och Kocken

Rekryteringen av efterträdare pågår

Foto: Bagaren och Kocken.

Efter tre år lämnar Christina Ståhl posten som VD för Bagaren och Kocken Group. Rekryteringen av hennes efterträdare pågår. Nuvarande sortiment- och inköpschefen Charlotta Svarfvar tar under tiden över som interims-VD.

Christina Ståhl anslöt till Bagaren och Kocken vid årsskiftet 2019/2020, då bolaget befann sig i en expansiv fas och hade behov av mer struktur och stabilitet. Under det pandemipräglade året 2020 upplevde Bagaren och Kocken en stark medvind och fördubblade på kort tid sin omsättning.

”Jag har haft tre fantastiska och givande, men också intensiva år med Bagaren och Kocken. Nu är rätt tid för en personlig paus och lite mer tid med familjen, innan det är dags att anta nya utmaningar”, säger Christina Ståhl.

www.bagarenochkocken.se

-AB

Relaterat innehåll

10.09.2025Designbase.se

Salling skriver historia och öppnar sina dörrar i Köpenhamn

02.09.2025Designbase.se

Bolig Mad Design-mässan expanderar

01.09.2025Designbase.se

Ny analys: Danmark har förlorat tusentals butiker

22.08.2025Designbase.se

Teamtronic stärker sin europeiska position

21.08.2025Formland

Sponsrad

Bolig Mad Design mässan utökar med ny upplaga på MCH Messecenter Herning

15.08.2025Designbase.se

Ohlsson & Lohaven förvärvar Hippie de Luxe

11.08.2025Designbase.se

Internationell design på jakt efter flexibilitet

05.08.2025Designbase.se

Ny rapport om den amerikanska marknaden

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023