Bamix kraftsamlar i Skandinavien

Från första januari tar F&H över försäljningen av de ikoniska stavmixrarna från Bamix i hela Skandinavien. Det innebär ett nytt och större fokus på varumärket och inte minst större synlighet både i förhållande till återförsäljare och konsument.

Från första januari tar F&H över distributionen av Bamix på hela den skandinaviska marknaden. Det innebär att Norge och Sverige, där man redan har försäljningen, får sällskap av Danmark. För alla tre marknaderna kommer det att innebära ett ännu större fokus på varumärket och en vitalisering i förhållande till både återförsäljare och slutanvändare.
Det berättar Christian Hedeby, inköpsansvarig för bland annat F&Hs SDA-kategori, och Jesper Madsen, som de senaste åren har handlat i SDA-kategorin och som från och med den första januari blir ny brand manager för Bamix.
”Vi har handlat med Bamix i Norge och Sverige under ett antal år, men det har varit ett starkt önskemål från vår sida – och lyckligtvis också från Bamix – att ha alla de skandinaviska marknaderna tillsammans för att kunna arbeta med marknaden som en enhet”, säger Christian och Jesper.
Båda är begeistrade över Bamix som är, som de säger, ett fantastiskt varumärke med en ikonisk produkt.

Christian Hedeby, inköpsansvarig för bland annat F&Hs SDA-kategori, och Jesper Madsen, som de senaste åren har handlat i SDA-kategorin och som från och med den första januari blir ny brand manager för Bamix. .


”Bamix skapade kategorin stavmixer när företaget beviljades patent i Schweiz för den allra första i sitt slag 1950. 1954 lanserades den första Bamix-mixern på marknaden och den ursprungliga versionen ligger fortfarande till grund för både design och motor”, berättar de.
Bamix stickmixer har en stark växelströmsmotor, som gör att den kan mala, hacka, mosa, skumma, pulvrisera och blanda allt så till den grad så att det faktiskt är livstidsgaranti på motorn.
"Och det är något speciellt med att handla med originalet till hela kategorin", säger Christian med ett leende.
Det slås fast att Bamix inte är en stavmixer vilken som helst. Det är en liten köksmaskin som du enkelt kan flytta dit du behöver den, som är lätt att rengöra och enkel att använda.

Livstidsgaranti och hållbarhet
De två tar gärna på sig hållbarhetskepsen eftersom Bamix inte på något sätt är en slit och släng-produkt.
”I själva verket kan du börja fundera på vem som ska få ärva den när du köper den”, säger Jesper och berättar att att de har flera förfrågningar om reservdelar till stavmixers som köpts för 20–25 år sedan.
”Och så har Bamix en fantastiskt låg reklamationsprocent”.
Bamix hör helt klart hemma i premiumkategorin när det gäller köksredskap. Det ligger i tiden nu när det finns en tydlig tendens för konsumenter att köpa kvalitet som håller. Samtidigt passar den lilla stavmixern också in i trenden som går mot mindre kök där det inte finns plats för de stora maskinerna.
Reservdelar och tillbehör kan naturligtvis fås till Bamix stavmixer. Det finns olika förpackningslösningar, en ny skyltning som gör det enkelt för butiker att presentera stavmixern  framöver och inte minst tillbehör som kan säkra merförsäljning.

Revitalisering av strategin
Bamix ska på inget sätt vara en reaprisvara. Därför är det viktigt att stavmixrarna säljs i den etablerade fackhandeln som kan ge kunderna den service som hör till och där man kan berätta den fina historien om Bamix.

”Bamix har en bra grund att stå på på den danska marknaden. Men nu ändras strategin så att vi kommer ut och är närvarande på alla ställen där det kan göra nytta i såväl fack- som specialhandel. Det råder ingen tvekan om att det kommer att bli ett större fokus på Bamix på den danska marknaden. Bland annat därför har Jesper blivit brand manager. Kedjorna har redan visat stort intresse och i framtiden kommer vi att se till att vidareutbilda personalen i butikerna, kommunicera historien och lägga krut på kampanjer”, förklarar Christian, som anser att man måste vara försiktig med att blanda ihop Bamix med andra stavmixrar.
”Den är en kategori för sig”, säger han.


Det kommer att läggas vikt vid information och utbildning och på den danska marknaden kommer detta att ske redan i januari. Dessutom, berättar Jesper, är planen att delta i evenemang som matfestivaler och liknande, där det är meningsfullt och när tiden är rätt för det igen.
Generellt ser Jesper och Christian mycket fram emot att samla den skandinaviska Bamix-marknaden, inte minst för att det i framtiden kommer att bli mindre störningar med bara en distributör.
”Vi kan samordna initiativ i mycket större utsträckning och vi kan säkra försäljning genom rätt försäljningskanaler. Vi kan se att det, när F&H har rättigheterna för hela Skandinavien och det därför finns andra möjligheter att samordna aktiviteter och skapa kampanjer, också finns möjligheter att växa på alla tre marknaderna”.
Norge är Bamix största marknad. Där man har varit närvarande längst och har en marknad som fungerar bra.
”Här har vi en bra historik att bygga på och det kommer definitivt att ske med ännu större synlighet.”

Fokus på marknaden i Sverige
I Sverige kommer F&H att abeta för att komma ännu bättre in på marknaden. Det organisatoriska upplägget kommer att få ett ännu större fokus, och där man i Danmark och Norge försöker närma sig fackhandeln och HORECA-segmentet kommer man i Sverige att koncentrera all energi på fackhandeln.
I alla tre länder förväntas stark tillväxt för Bamix de närmaste åren.
”Vi ska bygga ett varumärke och göra Bamix synligt på alla tre marknaderna, och det ska leda till tillväxt. Redan nu är återkoppling från kunderna på marknaden att de är redo ”.
Bamix har naturligtvis också hoppat på det digitala tåget. På Facebook kan man bland annat ta del av recept och få inspiration till hur man kan förbättra sin köksupplevelse med Bamix stavmixer. ”Recepten kan skrivas ut eller mejlas och det läggs ut små 30-sekunders filmer som ger mycket bra inspiration”, säger Jesper.
Han ser det som en del av varumärkesbyggandet, eftersom konsumenterna som köper Bamix ofta får en personlig relation med den som sin favoritköksmaskin – ett slags allt-i-ett kök.

aida a/s

Sponsrad

En nyhet i stål till färgstarka Confetti

Hippie de Luxe

Sponsrad

En elegant ny produkt för höstbakning

Relaterat innehåll

03.11.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

Din espresso stannar automatiskt: Sage lanserar Precision Scale™ Duo

02.11.2026Hippie de Luxe

Sponsrad

Smart vändbart galler

29.10.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

TEDDY går inte i vinteride. Den är redo för nästa kapitel

26.10.2026Designbase.se

När köksredskap blir livsstilsföremål

26.10.2026Designbase.se

Från TikTok till köksbordet

26.10.2026Designbase.se

Från köksredskap till designobjekt: När funktion blir en upplevelse

23.10.2026F&H Group A/S

Sponsrad

Ut ur garderoben och ner på köksbordet

23.10.2026Fun Nordic ApS

Sponsrad

Från kökslådan till köksbordet – när vardagliga verktyg blir ett medvetet val

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Dimex ApS
Mässa
Nordstil – orders.meetups.lifestyle.

As the central meeting point for the north, Nordstil attracts a large number of buyers to Hamburg every year. This is where regional retailers and many others meet innovative products to enrich their range for the coming season. A wealth of inspiration and a selection of products from all styles that cannot be found anywhere else in northern Germany.

Datum

09.01.2027

Plats

Hamborg Messe

Dimex ApS
Mässa
Heimtextil 2027: Everything gets woven together!

Where trends, design and global business intertwine: Heimtextil is your platform for home and contract textiles and textile design. Experience innovative solutions for the entire interior design: with the Heimtextil Trends 27/28, visionary design by Patricia Urquiola, textile sustainability and order volumes of all sizes. For even more synergies, business success and new contacts from all over the world!

Datum

12.01.2027

Plats

Frankfurt am Main

Maison&Objet
Mässa
Maison&Objet

One House. All Interior Designs

Datum

14.01.2027

Plats

Paris

Formex
Mässa
Formex

The Nordic region’s most important design and interior design marketplace

Datum

19.01.2027

Plats

Mässvägen 1, 125 80 Stockholm

Dimex ApS
Mässa
Ambiente – Lifestyle Compositions

It’s never the same, there’s always something new. The leading international consumer goods trade fair is a fantastic experience! Gain an overview of the global marketplace at Ambiente by observing the dynamic interplay of products and design, highlights and events.

Datum

29.01.2027

Plats

Frankfurt, Germany

Dimex ApS
Mässa
Creativeworld – HANDS ON WHAT’S HOT

Creativeworld is the ideal B2B meeting place and a source of inspiration for the professional creative community year after year. The next edition of the international trade fair for the hobby, craft and artists’ supplies sector will take place from 29.1. – 1.2.2027 in Frankfurt am Main.

Datum

29.01.2027

Plats

Frankfurt, Germany

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023