AI-användningen har nästan fyrdubblats

På bara två år har andelen företag som använder artificiell intelligens ökat markant. Mindre företag använder artificiell intelligens i allt större utsträckning. Stora företag ligger dock fortfarande i framkant.

Foto: 123RF.com

Andelen danska företag som använder artificiell intelligens har nästan fyrdubblats under de senaste två åren. Små företag har börjat anamma tekniken på allvar.

Bland stora företag är det regel snarare än undantag att företag använder artificiell intelligens.

Detta visar en ny studie som genomförts av Digitaliseringsstyrelsen i samarbete med Danmarks Statistik. Studien omfattar ett representativt urval av danska företag med 10 eller fler anställda.

Foto: Digitaliseringsstyrelsen

Medan 12 procent av danska företag år 2023 använde artificiell intelligens är den nu 42 procent. För stora företag med fler än 250 anställda kommer tre av fyra företag år 2025 att använda artificiell intelligens.

Små företag har anammat AI

Ökningen i användningen av artificiell intelligens varierar med företagets storlek. För mindre företag har det skett en upphämtningseffekt. För företag med 10–49 anställda har användningen ökat från 10 till 37 procent. I medelstora företag med 50–99 anställda är ökningen från 16 till 56 procent.

”AI påverkar nu alla typer av företag och branscher. På den danska digitala myndigheten övervakar vi inte bara användningen av artificiell intelligens. Vi ger också vägledning till näringslivet och har bland annat en guide för företag om hur man ansvarsfullt använder generativ artificiell intelligens”, säger biträdande direktör Agnes Egsgaard.

Större företag med 100–249 anställda har också ökat sin användning av AI från 22 procent till 62 procent. Hela 75 procent av de största företagen med över 250 anställda använder nu AI.

Det sker en enorm tillväxt i användningen av AI inom alla branscher. Även byggbranschen använder AI hos 24 procent av företagen. Den siffran var 2 procent för bara två år sedan. Ökningen beror främst på användningen av stora språkmodeller för att skapa eller analysera text.

Relaterat innehåll

23.02.2026Designbase.se

Nya kvarter och kartjusteringar: 3 Days of Design expanderar 2026

18.02.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

Witt stärker Kids & Babies-segmentet med MomCozy

18.02.2026Designbase.se

Montana Furniture slutför förändringen i sin roll som styrelseordförande

16.02.2026Designbase.se

Få omedelbar kreditgodkännande

12.02.2026Antex Plast A/S

Sponsrad

Designmöbler tillverkade av återvunnen plast

05.02.2026Designbase.se

7 tips för att göra din detaljhandels- eller designverksamhet mer hållbar

04.02.2026Designbase.se

Ett nytt steg mot cirkulärt tänkande inom mattindustrin

03.02.2026Önska

Sponsrad

Önskas Galafest 2026

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023