Afound har öppnat på gatan och webben

Stark samverkan mellan kanalerna i H&M:s nya satsning.

I mitten av juni öppnade H&M de två första Afoundbutikerna i Sverige på centrala lägen i Stockholm och Malmö. En timme innan butikerna slog upp sina dörrar gick webbshopen live. Tanken är att upplevelsen av e-handeln och butikerna ska förstärka varandra.

”Idén var att skapa en innovativ marknadsplats med ett utvalt, relevant och inspirerande utbud. Vi har fokuserat på upplevelsen i både de fysiska och den digitala butiken. Vissa kanske kallar oss en outlet, men vår vision är att våra kunder ska uppleva ett paradis både för stil- och fyndjakt”, säger Mattias Ekberg, Afounds kreativa chef.

Premiärerna är del av en långsiktig strategi att öppna Afoundbutiker i de flesta svenska städer. På tur står butiker i Göteborg, Skärholmen och Kristianstad senare i år.

-ANB

Relaterat innehåll

17.09.2025Global Design Partner

Sponsrad

Global Design Partner skapar framgång för starka varumärken

10.09.2025Designbase.se

Salling skriver historia och öppnar sina dörrar i Köpenhamn

02.09.2025Designbase.se

Bolig Mad Design-mässan expanderar

01.09.2025Designbase.se

Ny analys: Danmark har förlorat tusentals butiker

22.08.2025Designbase.se

Teamtronic stärker sin europeiska position

21.08.2025Formland

Sponsrad

Bolig Mad Design mässan utökar med ny upplaga på MCH Messecenter Herning

15.08.2025Designbase.se

Ohlsson & Lohaven förvärvar Hippie de Luxe

11.08.2025Designbase.se

Internationell design på jakt efter flexibilitet

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023