Smart designobjekt får en uppdatering

Avolt gjorde eluttaget till en solid och stilig designprodukt med lanseringen av 'Square 1' år 2022. Nu är företaget redo med en trådlös variant.

Designen på eluttaget gör det till en effektiv och snygg del av heminredningen.. Foto: Avolt

När man säger eluttag, kanske du också tänker på en lång vit plastföremål som ligger och skräpar på golvet eller på bordet?

Sådana hittar du inte hos Avolt.

Den svenska designföretaget lanserade förra året den banbrytande designen Avolt Square 1, som gör att man tryggt kan ha eluttaget liggande, stående eller hängande utan att riskera att förstöra hela hemmets estetik.

Och nu är designföretaget redo att utvidga produktportföljen med en uppgradering: Avolt Square 2.

Med den nya designen kan man samla alla kablar på ett ställe. Men till skillnad från första generationen sker det nu utan kablar. Square 2 kan nämligen sättas direkt i ett uttag och är utrustat med tre uttag och dubbel USB-C, vilket ger 30W laddningskapacitet.

Eluttaget finns i fem färger: Stockholm Black, Oak Green, Shark Blue, Gotland Grey och Nomad Sand.

-HCL

Relaterat innehåll

16.09.2025Designbase.se

Julpyssel som varar länge

16.09.2025Designbase.se

Frankfurt för världen samman igen

10.09.2025Designbase.se

idd Köln förbereder sig för sin premiär

05.09.2025Designbase.se

Positivt sentiment på marknaden

05.09.2025Designbase.se

Julen är både känsla och affärer

04.09.2025Designbase.se

Love is in the air

03.09.2025Designbase.se

Vinnare av Formex Design Talents Best in Show

29.08.2025Designbase.se

Julstämning med mervärde

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023