Sagaform fyller 25

Företaget firar med gyllene glas.

När företaget Sagaform startades på Sagagatan i Borås 1993 var det en blivande föregångare i den svenska designbranschen som föddes. Grundarna Kim Vejsholt och Anders Prissberg var tidigt ute med att designa produkter i Sverige och tillverka dem i Kina. Sagaform kom också med ett nytt, lekfullt och färgstarkt formspråk som landade helt rätt i tiden.

I höst firar Sagaform, idag en del av New Wave Group, sina första 25 år med en jubileumsversion av serien Club, signerad formgivaren Matz Borgström.

Glasen har guldfärgade detaljer och säljs i begränsad upplaga.

”Jag har alltid haft en förkärlek till 1900-talsdesign. I serien för Sagaform förhåller jag mig till 1900-talets designidéer, men med en ny och lite mer lekfull filosofi, till exempel de klassiska linjerna och det faktum att några av glasen saknar traditionell fot”, säger Matz Borgström.

-ANB

Relaterat innehåll

05.05.2025Designbase.se

Färgerna för 2026 säger "Välkommen hem"

05.05.2025Designbase.se

Rapport om den amerikanska inredningsbranschen

01.05.2025Designbase.se

CSRD-avstängd

30.04.2025Designbase.se

Temu ökar charmoffensiven

29.04.2025Designbase.se

Nordiska startups tar över Köpenhamn

11.04.2025Designbase.se

Nya EU-regler kan öppna en digital motorväg för företag

11.04.2025Designbase.se

Geberit får EcoVadis guldmedalj

01.04.2025Önska

Sponsrad

Önskabutikerna inleder våren med inspirerande Önskaskola hos Skeppshults Gjuteri

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023