Ny inredningsmässa på Åbymässan i Mölndal

Vill etablera en mötesplats på västkusten.

I januari blir det dubbel premiär på Åbymässan i Mölndal söder om Göteborg. Den helt nya Åbymässan, som är en del av nya Åby Arena, öppnar sin nybyggda mässanläggning och första mässan att arrangeras blir likaså helt nya Trend & Form. 

Utställarna på fackmässan Trend & Form utgörs av leverantörer och grossister inom inredning, presenter och design. Besökarmässigt vänder sig mässan till inrednings-, möbel-, blomster- och presentbranschen, samt kafé och konfektyr.

Trend & Forms ambition är att etablera en mötesplats på västkusten där branschfolk kan träffas, inspireras och köpa in säsongens sortiment. Mässan anordnas två gånger om året på Åbymässan och kommer att ligga veckan före Formex i januari och i augusti.

-JBE  

Relaterat innehåll

26.06.2025Fun Nordic ApS

Sponsrad

Hâws utökar sitt sortiment – ​​nya kategorier och produkter.

19.06.2025Designbase.se

Broste Copenhagen säljer sin andel av Kristina Dam Studio

18.06.2025Designbase.se

3daysi det vackraste solskenet

18.06.2025Designbase.se

3daysofdesign är igång

10.06.2025Designbase.se

Ny VD på F&H

09.06.2025Designbase.se

Ett år av transformation mot en starkare Rosendahl Design Group

05.06.2025Designbase.se

Temu stärker sina insatser mot förfalskade produkter

04.06.2025Designbase.se

Fyra megatrender kommer att öka komplexiteten för företag år 2025

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023