Ny blomsterbutik i Sundsvall

BlomsterÖn öppnar på Storgatan

I maj slår blomster- och trädgårdsmöbelbutiken BlomsterÖn upp dörrarna på Storgatan i Sundsvall med ett utbud bestående av blommor, egentillverkade trädgårdsmöbler och inredning.

Bakom BlomsterÖn står floristen Marijana Pusakoviene, som med 25-års erfarenhet i branschen vill skapa en butik som tillför något helt nytt till stadskärnans innehåll. Lokalen hyrs ut av Diös Sundsvall.

”Jag har länge drömt om att starta eget och när jag kom i kontakt med Diös som presenterade lokalen kändes det helt rätt att satsa. Lokalen är ljus, öppen och tillgänglig och jag kommer att sätta min egen touch för att skapa något som Sundsvallsborna inte sett tidigare”, säger Marijana Pusakoviene, ägare BlomsterÖn. 

www.dios.se

-AB

Relaterat innehåll

17.09.2025Global Design Partner

Sponsrad

Global Design Partner skapar framgång för starka varumärken

10.09.2025Designbase.se

Salling skriver historia och öppnar sina dörrar i Köpenhamn

02.09.2025Designbase.se

Bolig Mad Design-mässan expanderar

01.09.2025Designbase.se

Ny analys: Danmark har förlorat tusentals butiker

22.08.2025Designbase.se

Teamtronic stärker sin europeiska position

21.08.2025Formland

Sponsrad

Bolig Mad Design mässan utökar med ny upplaga på MCH Messecenter Herning

15.08.2025Designbase.se

Ohlsson & Lohaven förvärvar Hippie de Luxe

11.08.2025Designbase.se

Internationell design på jakt efter flexibilitet

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023