Markslöjds nya kollektion prisad

Unity belönad med Svenska Designpriset

I slutet av januari utsågs kollektionen Unite, designad av Ann Ringstrand för Markslöjd, till vinnare i kategorin Identitet – Produktdesign i Svenska Designpriset 2020. Juryns motivering löd: ”För den lågmälda skaparglädjen och den avundsvärda hantverkskänslan. För kvalitet som både känns och syns”.

Johan Lindell, CMO på Markslöjd är mycket glad över utmärkelsen.

”Vi har haft ett fantastiskt starkt och engagerat team på Markslöjd som har jobbat med kollektionen. Det är en ära att vinna detta prestigefyllda pris bland årets starka bidrag”, säger han.

markslojd.com

Relaterat innehåll

29.10.2025Witt Denmark A/S

Sponsrad

Witt Denmark A/S tar EasyMotionSkin till Norden – en ny era för EMS-träning

29.10.2025Designbase.se

Nordiska företag förvandlar data till affärer

28.10.2025Witt Denmark A/S

Sponsrad

Witt Denmark A/S och Haier Europe ingår strategiskt partnerskap för att påskynda tillväxt och innovation i Norden

21.10.2025Designbase.se

JYSK tredubblar bonusar för butiksanställda efter rekordår

07.10.2025Designbase.se

Hur AI kan skapa värde och stärka konkurrenskraften för små och medelstora företag

30.09.2025Witt Denmark A/S

Sponsrad

Witt Denmark A/S blir distributör av Roborocks kabelfria robotgräsklippare på den nordiska marknaden

23.09.2025Designbase.se

AI-användningen har nästan fyrdubblats

19.09.2025Fun Nordic ApS

Sponsrad

Årets leverantör 2025

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023