Handelsplatsen Nova har ny ägare

Skandia Fastigheter tar över från Nuveen

Foto Nova.

Skandia Fastigheter har förvärvat handelsplatsen Nova i Lund och ökar därmed sitt innehav med en anläggning som omfattar ett sjuttiotal butiker och restauranger. En av Skandia Fastigheters inledande aktiviteter blir att starta ett arbete för att miljöcertifiera byggnaderna – ett grundläggande kriterium för de fastigheter som ingår i bolagets bestånd.

”I Nova hittar vi egenskaper vi särskilt värdesätter även hos andra handelsplatser vi äger, förvaltar och utvecklar”, säger Bo Jansson, fastighetschef på Skandia Fastigheter. 

Skandia Fastigheter arbetar på att få en ny centrumledning på plats. Initialt kommer utvecklingsarbetet på Nova att ske under ledning av centrumchefen Niklas Blonér och hans förvaltningsteam i Väla, Helsingborg.

novalund.se

-AB

Relaterat innehåll

07.10.2025Designbase.se

Hur AI kan skapa värde och stärka konkurrenskraften för små och medelstora företag

30.09.2025Witt Denmark A/S

Sponsrad

Witt Denmark A/S blir distributör av Roborocks kabelfria robotgräsklippare på den nordiska marknaden

23.09.2025Designbase.se

AI-användningen har nästan fyrdubblats

19.09.2025Fun Nordic ApS

Sponsrad

Årets leverantör 2025

17.09.2025Global Design Partner

Sponsrad

Global Design Partner skapar framgång för starka varumärken

10.09.2025Designbase.se

Salling skriver historia och öppnar sina dörrar i Köpenhamn

02.09.2025Designbase.se

Bolig Mad Design-mässan expanderar

01.09.2025Designbase.se

Ny analys: Danmark har förlorat tusentals butiker

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023