En dukning utöver det vanliga

Utöver förberedelsen av maten spelar dukningen en viktig roll för många, eftersom det är med den man kan visa sina gäster att de är välkomna. Det är just den känslan som LIND DNA försöker förmedla i sin kampanjvideo, som markerar lanseringen av en helt ny serie bordstabletter och coasters i återvunnet läder.

Återvunnet läder har varit företagets signaturmaterial sedan starten. Återvunnet läder är ett råmaterial skapat av 80 procent granulerat rest-kärnläder från mode- och möbelindustrin, som blandas med 20 procent naturgummi från gummiträd. Normalt tillförs materialet till sist vattenbaserad färg och ytstruktur, men LIND DNAs nya serie CORE får det lov att se helt rått och naturlig ut. På det sättet får de inneboende egenskaperna hos det återvunna kärnlädret lysa igenom på allvar.

Relaterat innehåll

25.03.2026aida a/s

Sponsrad

Få inspiration till påskens färgstarka bord

24.03.2026aida a/s

Sponsrad

Våren flyttar in på bordet med LIFE IN COLOUR

24.03.2026Designbase.se

När sociala medier formar designarvet

20.03.2026aida a/s

Sponsrad

Från hummergafflar till salladsset. Nyheter till bordet från Gastro bestick

17.03.2026aida a/s

Sponsrad

Nyhet från Confetti: Små koppar med stor flexibilitet

05.03.2026aida a/s

Sponsrad

RAW Teak: Nyheter för köket och hemmet

02.03.2026Fun Nordic ApS

Sponsrad

Det sista intrycket är det som fastnar

02.03.2026Designbase.se

Lugn, rytm och riktning

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023