Em home öppnar i Erikslund

Kvartett bakom etableringen

Em home har öppnat en ny butik i Västerås största handelsområde Erikslund. Bakom satsningen står entreprenörerna Sammy Kull och Anna Agnar, som även driver Em home Lidköping, tillsammans med det lokala entreprenörsparet Johan Svensson och Karin Alvdö.

Franchisebaserade möbelkedjan Em home förvärvades i slutet av 2018 av Electra Gruppen AB med syfte att stärka erbjudandet till butikerna med starkare e-handel, effektivare affärssystem samt en tydligare position på marknaden.

”Vi ser ett ökat intresse för EM som relevant och trovärdigt franchisekoncept i möbelbranschen. Det är extra roligt att få öppna upp i Västerås där vi har funnits tidigare”, säger Thommy Grape, kedjeledare för Em home.

www.emhome.se

AB

Relaterat innehåll

21.07.2026Designbase.se

idd cologne ingår partnerskap med Design Season Cologne

17.07.2026Designbase.se

Företagens förtroende faller – men små och medelstora företag håller modet uppe

14.07.2026Designbase.se

Creative Denmark stänger – branscherna går skilda vägar

30.06.2026Designbase.se

Onlinemarknadsplatser: En genväg till tillväxt – men också till beroende

25.06.2026Designbase.se

Byråkrati kostar små och medelstora företag 53 miljarder danska kronor

24.06.2026Designbase.se

Betydande minskning av konkurser stärker affärsverksamheten

23.06.2026Designbase.se

Färre unga kan driva på rekryteringen

22.06.2026Designbase.se

Danskarnas plastkonsumtion ligger kvar på en hög nivå

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023