Chilli nyöppnar i Uddevalla

Ny lokal på Torp Köpcentrum

I början av april öppnade Chilli sin nya butik på Torp Köpcentrum i Uddevalla.

”Äntligen har vi en butik i Uddevalla där vi kan ge kunderna en helt ny Chilli-upplevelse", säger Tobias Höglind, Head of Retail.

Chilli öppnade sin första butik i Uddevalla 2012. Sedan dess har kedjan gjort en resa som bland annat kantats av ett ägarbyte där Chilli förvärvades av Home Furnishing Nordic. Mycket har hänt under de senaste tio åren och önskan om att ge den befintliga butiken i Uddevalla ett lyft har funnits länge.

”Vi har sedan en tid tillbaka sett oss om efter en ny lokal där vi har möjlighet att ta kundupplevelsen till nästa nivå och äntligen har vi hittat rätt. Det är inte bara lokalen som är bättre, det är även läget, säger Tobias Höglind.

www.chilli.se

-AB

Relaterat innehåll

30.04.2025Designbase.se

Temu ökar charmoffensiven

29.04.2025Designbase.se

Nordiska startups tar över Köpenhamn

11.04.2025Designbase.se

Nya EU-regler kan öppna en digital motorväg för företag

11.04.2025Designbase.se

Geberit får EcoVadis guldmedalj

01.04.2025Önska

Sponsrad

Önskabutikerna inleder våren med inspirerande Önskaskola hos Skeppshults Gjuteri

18.03.2025Designbase.se

Låt tekniken fungera för dig

17.03.2025Önska

Sponsrad

Önska reser tillsammans

17.03.2025Designbase.se

Tre dagar av innovationer och framtida teknologier

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023