Björn Lindblad väljs in i Svensk Handels styrelse

En av fyra nya ledamöter efter årets stämma.

Mios VD Björn Lindblad har nyligen valts in i Svensk Handels styrelse. Svensk Handel är en arbetsgivarorganisation som driver frågor för parti-, detalj- och e-handeln, med uppdrag att stärka handelns konkurrenskraft samt verka för ett fritt näringsliv, fri handel och goda näringsvillkor. Under årets stämma valdes fyra nya ledamöter in i styrelsen, som består av representanter för flera av Sveriges ledande företag. Björn Lindblad är en av dessa fyra nyinvalda och samtidigt en av få företagsledare som representerar ett företag med bas utanför Stockholm.

Övriga nya ledamöter i Svensk Handels styrelse efter årsstämman är Lena Herder, sverigechef på Ikea, Filip Ekvall, sverigechef på H&M samt Claes Seldeby, sverigechef på Ahlsell.

-JBE

Relaterat innehåll

26.06.2025Fun Nordic ApS

Sponsrad

Hâws utökar sitt sortiment – ​​nya kategorier och produkter.

19.06.2025Designbase.se

Broste Copenhagen säljer sin andel av Kristina Dam Studio

18.06.2025Designbase.se

3daysi det vackraste solskenet

18.06.2025Designbase.se

3daysofdesign är igång

10.06.2025Designbase.se

Ny VD på F&H

09.06.2025Designbase.se

Ett år av transformation mot en starkare Rosendahl Design Group

05.06.2025Designbase.se

Temu stärker sina insatser mot förfalskade produkter

04.06.2025Designbase.se

Fyra megatrender kommer att öka komplexiteten för företag år 2025

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023