Vatten eller bubblor? Sonja klarar allt
SØHOLM har sitt ursprung på Bornholm och rötter i dansk designtradition där enkelhet och funktion förenas. Med Sonja-serien har detta arv förts vidare i ett modernt uttryck med vattenglas och champagneskålar i fina färger och former.
Foto: aida A/S
Från vardag till fest
Det finns något speciellt med glas som bara kommer fram när något ska firas. Till de ögonblick som förtjänar lite extra. Glas från Sonja är designade för just det – men varför gömma undan dem? Vardagen kan bli till fest med ett vackert glas i handen, oavsett om det skålas i vatten eller champagne.
Sonja-glasen finns i fem färger som tillför liv till bordet:
• Green
• Peach
• Sand
• Petrol Blue
• Raspberry Red
Foto: aida A/S
Foto: aida A/S
Klassiska former med ett organiskt uttryck
Sonja utgår från välkända former med ett lätt och modernt uttryck. Glasen är munblåsta, och därför är inga två glas helt lika. Små variationer i form och yta gör varje glas unikt. När ljuset träffar glaset uppstår ett färgspel som framhäver det unika på ett vackert sätt.
Även om Sonja är skapad för drycker, passar glasen också till servering av desserter, snacks och mindre anrättningar. Särskilt i champagneskålarna lyfts innehållet fram i de höga glasen.
Favoriter på (fest)bordet
Glasen är skapade för att användas om och om igen. De blir snabbt favoriter – inte bara när det dukas fram, utan också när det plockas undan. De tål diskmaskin och är snabbt redo för nästa (vardags)firande.
