Miljömärkning av möbler ökar

Sex av tio skulle välja Svanenmärkt.

I takt med att miljömärkning blir vanligare blir det allt lättare för konsumenter att välja miljövänliga möbler. En ny konsumentundersökning från Miljömärkning Sverige visar att en oberoende miljömärkning efterfrågas av en stor majoritet av konsumenterna.

”Miljöfrågan har kommit för att stanna hos möbelbranschen. Vi vet utifrån våra undersökningar att sex av tio konsumenter skulle välja en Svanenmärkt möbel om det alternativet finns i butik”, säger Leif Lång, rådgivare för möbler och inredning på Miljömärkning Sverige.

Svanen och EU Ecolabel är oberoende miljömärkningar för möbel och inredning. Svanen arbetar på uppdrag av regeringen, utan vinst- och branschintresse. EU Ecolabel är motsvarigheten i EU. Den första svenska EU Ecolabel-märkta möbeln är stolen Pelikan från Johanson Design. Den tillverkas helt i återvunnen plast och metall, är lätt att bära och stapla och skruva isär när den ska återvinnas.

-ANB

Relaterat innehåll

23.04.2026Designbase.se

Amerikansk blockad kan öka kostnaderna för danska företag

22.04.2026Designbase.se

Utställare från Creativeworld donerar kreativt material

21.04.2026Designbase.se

Förbrukare prioriterar wellness trots prispres

21.04.2026Witt Denmark A/S

Sponsrad

Starka franska varumärken säkrar sin framtid – CAFOM fortsätter med Brandt och De Dietrich

20.04.2026Designbase.se

Søstrene Grene öppnar butik nummer 400 globalt

17.04.2026Designbase.se

Dansk e-handel gick bra under 2025

16.04.2026Designbase.se

De nominerade till Norska Designpriset har tillkännagivits

15.04.2026Designbase.se

Nya regler skärper kraven för grön marknadsföring

Håll dig uppdaterad med designbase.se

Få insikt i de senaste produkterna, trenderna och tendenserna, spännande intervjuer, teman, unika jobberbjudanden och spännande evenemang.

Publisher

Horisont Gruppen a/s

Strandlodsvej 44

2300 København S

Telefon: 53506060

www.horisontgruppen.dk

Copyright 2023